Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Historia
Rendez-vous w Helenowie Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Miasta ?odzi   
12.06.2010.

Rendez-vous w Helenowie to wystawa opowiadająca historię zabytkowego ogrodu spacerowego w Łodzi. Przedstawiony na ekspozycji materiał dokumentacyjny i ikonograficzny pokazuje założenia architektoniczne parku, jak również jego najciekawsze obiekty. Całości dopełniają współczesne zdjęcia Parku Helenowskiego oraz liczne eksponaty.

 
Geyerwerki Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: CMW   
05.06.2010.

Dawno, choć nie aż tak bardzo dawno temu, bo w roku 1826 przybył do Łodzi Ludwik Geyer. Przywiódł go tutaj wiatr romantyzmu przemysłowego, krążący nie tylko nad Europą. Przywiózł ze sobą części do warsztatów tkackich, 500 szpulek, 87 igielnic, 95 różnych książek, farby, wagi, chemikalia, 4 pary spodni, flintę i stare skrzypce z futerałem.

 
To?samo?? ?odzian prze?omu XIX-XX wieku w oczach czasopism warszawskich Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamil ?miechowski   
05.11.2009.

Wydawać się powinno oczywistym, iż dziewiętnastowieczna Łódź – niezwykle dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłu włókienniczego oraz metropolia bijąca rekordy w dziedzinie wzrostu liczby ludności, powinna była wzbudzać spore zainteresowanie w oczach redaktorów stołecznych czasopism. Lektura wybranych spośród nich prowadzić może jednak do nader intrygujących obserwacji.

 
Linia graniczna Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Zbigniew Januszek   
28.08.2009.

  Projekt fotograficzny  "Linia graniczna" został zorganizowany z okazji obchodów 65. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto - sierpień, 2009 r., Łódź .  Składa się on  z około 38 kolorowych zdjęć formatu 45x30 cm dwóch autorów: Zbigniewa Januszka i Sławomira Grzanka.

 
Litzmannstadt Ghetto /65. rocznica Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Festiwal Dialogu Czterech Kultur   
24.06.2009.

Historia żyje tak długo, jak długo o niej pamiętamy, jest świadectwem czasu, ale i częścią naszej tożsamości. Przypominanie historii to także oddawanie sprawiedliwości tym, którzy ją tworzyli. Dlatego tak ważne jest ciągłe podtrzymywanie pamięci o historii, również wtedy gdy jest ona bolesna lub niewygodna.

 
By?a Dzika - Ulica Henryka Sienkiewicza Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dariusz K?dzierski   
19.04.2009.

Swój początek bierze przy ulicy Narutowicza, kończy się po około trzech kilometrach na ulicy Tylnej. Przed rokiem 1850 nazywana była drogą – ulicą Graffa od nazwiska właściciela pierwszych znajdujących się przy niej nieruchomości.

 
Od kilku krosien do wietnamskich budek. Saga fabryki Ramischów Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamil ?miechowski   
26.03.2009.

Piotrkowska kojarzy się większości z traktem handlowym pełnym wspaniałych pałaców czy kamienic. Wyobrażenie to nie jest jednak do końca zgodne z rzeczywistością historyczną. Główna arteria Łodzi była bowiem przez pierwsze lata swego istnienia przede wszystkim ulicą rzemieślniczą, zaś w późniejszym okresie - niejako na tyłach wspomnianych już pałaców czy kamienic - powstawały często wielkie, jak i całkiem małe zakłady przemysłowe. Jednym z tych pierwszych była fabryka Franza (Franciszka) Ramischa.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 8 - 14 z 35

reklama google

reklama google