Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Historia
Łódź na mapach 1793-1939 Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Fabrykancka   
09.11.2013.

Na półkach księgarń pojawiła się „Łódź na mapach 1793-1939” – lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata historii miasta Łodzi, a zarazem unikatowy album o sztuce kartograficznej XIX i XX wieku.

 
Grzegorz Motyka o konflikcie polsko-ukrai?skim 1943-47 Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Poleski O?rodek Sztuki   
18.04.2011.

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na rozmowę o trudnej historii stosunków polsko‑ukraińskich. Okazją do dyskusji będzie spotkanie z Grzegorzem Motyką, autorem książki Od rzezi wołyńskiej do akcji ,,Wisła”. Konflikt polsko‑ukraiński 1943‑1947. To pierwsze popularnonaukowe opracowanie ówczesnych relacji między Polakami a Ukraińcami.

 
Od zmierzchu do ?witu Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat.org   
28.03.2011.

Pałac Herbsta zaprasza na wystawę, w której centrum znalazło się intrygujące zjawisko kulturowe, jakim jest moda balowa. Charakteryzuje ją szczególna intensywność estetyczna i emocjonalna, a zarazem złożoność znaczeń związanych z wyrażaniem przez strój statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością.

 
Rewolucyjni M?ciciele - zapomniana karta z dziejów ?odzi Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: z mat. org   
26.02.2011.

Stłumienie wielkiego zrywu wyzwoleńczego, jakim była rewolucja lat 1905-1907 wpłynęło przygnębiająco na nastroje polskiego społeczeństwa. Postawy zajmowane w nowej sytuacji bywały różne. Niektórzy postanowili wykorzystywać wszystkie legalne i akceptowane przez rosyjskiego zaborcę możliwości działania i wrócić w zmienionej formie do dawnych idei „pracy organicznej”, inni jeszcze skupiali całą swoją uwagę na działalności gospodarczej i gromadzeniu majątku. Nieliczni zaś, wyrzuceni przez rewolucję poza nawias życia społecznego, wybrali drogę buntu i przemocy.

 
Historia a problemy wspó?czesnej humanistyki Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: U? i KKP   
25.02.2011.

Wykład będzie miał na celu naszkicowanie kondycji rozwijanej w perspektywie multidyscyplinarnej wiedzy o przeszłości w kontekście zmian, które zachodzą we współczesnej humanistyce w tym krytyka humanizmu i antropocentryzmu i wyłanianie się posthumanistyki. Zbliżanie się i zacieśnianie związków między humanistyką i naukami ścisłymi a zwłaszcza biologią. Druga kwestia to pojawienie się różnorodnych tendencji związanych z nowym materializmem i nowym empiryzmem, które łączy „odwrót od tekstu” i „powrót do materialności” obecnej i dostępnej „tu i teraz” - oto tematyka wykładu Ewy Domańskiej, który odbędzie się trzeciego marca na Uniwersytecie Łódzkim.

 
Pami?? trwa dalej. Sztuka sepulkralna Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Miasta ?odzi   
12.11.2010.

Pierwsza kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza, zorganizowana przez łódzki ośrodek Telewizji Polskiej odbyła się w 1995 roku. Od 1999 roku odnawianiu pomników nagrobnych patronuje Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, któremu udało się już uratować prawie 100 najbardziej wartościowych i zagrożonych zabytków. Ważną rolę odgrywa także Muzeum Miasta Łodzi, które wspiera i uczestniczy we wszelkiej działalności na rzecz ochrony zarówno historycznych, jak i zabytkowych wartości najstarszej łódzkiej nekropolii.  

 
Ocali? Stary Cmentarz Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: z mat.org   
25.10.2010.

W imieniu Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, zapraszamy do udziału w tegorocznej kweście na rzecz odnowy zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 7 z 35

reklama google

reklama google