Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Historia arrow Łódź na mapach 1793-1939
Łódź na mapach 1793-1939 Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Fabrykancka   
09.11.2013.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Na półkach księgarń pojawiła się „Łódź na mapach 1793-1939” – lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata historii miasta Łodzi, a zarazem unikatowy album o sztuce kartograficznej XIX i XX wieku.

Długo oczekiwana, nowa propozycja autora „Księgi fabryk Łodzi” Jacka Kusińskiego zawiera reprodukcje map i planów miasta od 1793 do 1939 roku, uzupełnione wspaniałymi zdjęciami lotniczymi współczesnej Łodzi oraz interesującymi tekstami o jej historii. Mapy intrygują, zachwycają swoimi estetycznymi walorami, a przede wszystkim pozwalają wyobrazić sobie czasy dynamicznego rozwoju miasta.

 
Reprodukcje wykonano z duża starannością, dzięki temu można śledzić nawet najdrobniejsze szczegóły planów. Wybrane mapy zostały wydrukowane na rozkładanych planszach, a na niektóre z nich można nałożyć kalkę z planem miasta z 2011. To pomysłowe rozwiązanie ułatwia czytelnikowi odkrywanie współczesnych pozostałości dawnej urbanistyki, nazewnictwa, a nawet budynków i zbiorników wodnych. Każda mapa zaopatrzona jest w przystępny opis, uzupełniony wykresami ilustrującymi strukturę społeczną i ilość mieszkańców miasta w danym momencie.Wysoki poziom wydawniczy, walory plastyczne map i fotografii, interesujące opisy – to wszystko sprawia, że „Łódź na mapach” jest znakomitą lekturą na długie jesienne wieczory. „Opowiedziana” mapami historia, zawarta na kartach tego pięknego albumu, zainteresuje także osoby, dla których Łódź była dotąd ziemią nieznaną.

 

Autorzy: Maciej Janik, Zdzisław Szambelan, Mariusz Stępniewski, Jacek Kusiński

Opracowanie graficzne: Sławomir Krajewski

Wydawcy: Wydawnictwo Jacka Kusińskiego, Stowarzyszenie Fabrykancka, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Sławomir Krajewski

Łódź 2012

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Łodzi

 
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google