Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Historia arrow Nie tylko kino Gdynia. Pocz?tki ?ycia filmowego w ?odzi
Nie tylko kino Gdynia. Pocz?tki ?ycia filmowego w ?odzi Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: ?ukasz Biskupski   
05.05.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

W czwartek 8 maja o godz. 18:00 zapraszamy na czwARTek w Fabryce Sztuki. Łukasz Biskupski, członek TOPOGRAFII, opowie o początkach kina w Łodzi.

Kino Luna przy ul.Piotrkowskiej w 1915 rok
Kino Luna przy ul.Piotrkowskiej w 1915 rok
Łódź doświadczyła nowoczesności w dużo większym stopniu niż jakiekolwiek inne miasto na ziemiach polskich. Błyskawicznej industrializacji i migracjom towarzyszył rozwój masowych rozrywek. Nieliczne wolne chwile robotnicy chcieli spędzać w miejscach dostarczających sensacyjnych przeżyć. Dlatego też z taką popularnością spotkał się tutaj wynalazek kinematografu. Tutaj też w 1899 roku powstał iluzjon braci Krzemińskich, pierwsze stałe kino na ziemiach polskich.

W 1908 roku wybudowano zaś kino Odeon (po wojnie: Gdynia). Właśnie w nim wiele pokoleń łodzian zarażało się fascynacją kinem. Pozostało ono w pamięci jako siedziba pierwszego powojennego kina studyjnego i jako miejsce, gdzie odbywały się pokazy non stop - bilet sprzedawany był na wejście do budynku, a nie konkretne filmy. Godna uwagi są jednak również najwcześniejsze dzieje kina, które nazywało się początkowo "Odeon". Jego budynek powstał przy ul. Przejazd 2 (dziś Tuwima), czyli przy najbardziej reprezentacyjnym odcinku ul. Piotrkowskiej. Był to pierwszy w Łodzi i jeden z pierwszych na ziemiach polskich, obiektów kinowych kategorii 0, czyli przeznaczonych dla zamożnej klienteli. Dopiero w 1911 r. powstały kolejne luksusowe "teatry świetlne" - "Casino" na tyłach Grand Hotelu oraz "Luna" w znajdującym się na przeciwko "Odeonu" Zgromadzeniu Majstrów Tkackich. W 1913 r. ruszyła wzorowany na słynnym Tygodniku Ilustrowanym "Pathe" - "Tygodnik Ilustrowany "Odeonu".

Na tym jednak nie kończyły się plany właściciela "Odeonu". Wraz z grupą łódzkich i warszawskich przedsiębiorców kinowych zaplanował on budowę w Łodzi wielkiego atelier zdjęciowego i miasteczka filmowego. Do współpracy namówili Aleksandra Chanżonkowa, największego producenta filmowego na rynku rosyjskim. Położenie Łodzi sprzyjało takim planom, pozwalało myśleć o przyszłej ekspansji na rynek niemiecki. Kapitał początkowy zawiązanej spółki wynosił 100 tys. rubli i w miarę potrzeby miał być powiększany. W lipcu 1914 r. władze w Petersburgu zatwierdziły powstanie Akcyjnego Towarzystwa Budowy Atelier. Firma miała pokrywać zapotrzebowanie całego Cesarstwa Rosyjskiego. Oprócz wzniesienia wytwórni planowano budowę trzech dwupiętrowych iluzjonów-multipleksów, każdy z dwoma amfiteatrami po trzy tysiące miejsc. Kina miały stanąć na działkach przy "Odeonie", który chciano rozbudować do rogu ul. Piotrkowskiej (z wejściem po olbrzymich marmurowych stopniach w miejscu obecnego Domu Buta), przy "Casinie", również rozbudowanym do ul. Piotrkowskiej oraz na rogu ul. Zielonej i Piotrkowskiej. Na budowę multipleksów Łódź musiała poczekać jednak do lat 90. XX w. - plany kinematograficznej ekspansji zniweczył wybuch I wojny światowej.

Nie tylko kino Gdynia. Początki życia filmowego w Łodzi

Prowadzenie: Łukasz Biskupski, Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich TOPOGRAFIE, Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ

8 maja 2008, godz. 18:00, ul. Tymienieckiego 3

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google