Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Historia arrow Pami?? trwa dalej. Sztuka sepulkralna Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej
Pami?? trwa dalej. Sztuka sepulkralna Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Miasta ?odzi   
12.11.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Pierwsza kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza, zorganizowana przez łódzki ośrodek Telewizji Polskiej odbyła się w 1995 roku. Od 1999 roku odnawianiu pomników nagrobnych patronuje Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, któremu udało się już uratować prawie 100 najbardziej wartościowych i zagrożonych zabytków. Ważną rolę odgrywa także Muzeum Miasta Łodzi, które wspiera i uczestniczy we wszelkiej działalności na rzecz ochrony zarówno historycznych, jak i zabytkowych wartości najstarszej łódzkiej nekropolii.  

Wystawa „Pamięć trwa dalej. Sztuka sepulkralna Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej” ukazuje impresyjne spojrzenie na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, którego dzieje są związane z historią narodzin i dynamicznego rozwoju jednej z największych w Europie metropolii przemysłowych. Łódź w stosunkowo niedługim czasie stała się miastem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym. Stary Cmentarz był pierwszym w Łodzi wspólnym cmentarzem dla trzech wyznań chrześcijańskich:  katolików, ewangelików i wyznawców prawosławia. Trzy jego części, rozdzielone wewnętrznie, równocześnie połączono wspólnym zewnętrznym murem. Uroczyste poświęcenie cmentarza przy ul. Ogrodowej nastąpiło 9 września 1855 r. Kaplica Scheiblera (mat. org)

Trójwyznaniowa nekropolia stała się miejscem pochówku zasłużonych obywateli miasta Łodzi. Stary Cmentarz wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych, co nadaje mu nie tylko rangę miejsca historycznego, ale i zabytkowego. Odnajdujemy tu bowiem zabytki cenne i unikalne w skali kraju, a niekiedy Europy. Na bogactwo łódzkiego cmentarza składa się około tysiąca kaplic grobowych, pomników nagrobnych, rzeźb, kutych ogrodzeń. Ich autorzy to w wielu przypadkach znakomici architekci i rzeźbiarze. Ważnym zabytkiem Starego Cmentarza, który wyróżnia także skala wielkości, jest kaplica grobowa rodziny Juliusza Heinzla wzniesiona w części katolickiej. Powstała ona w latach 1899-1903 i jest ciekawym przykładem monumentalnej kopułowej
kaplicy grobowej o stylistyce neorenesansowej. Część prawosławną cmentarza akcentuje kaplica grobowa rodziny Gojżewskich, zbudowana w stylu bizantyjskim, z charakterystyczną kopułą, którą wieńczy krzyż. Zaś najcenniejszym zabytkiem, nie tylko części ewangelickiej, ale i całego cmentarza jest kaplica-mauzoleum Karola Scheiblera. Zbudowana w 1888 roku należy do arcydzieł architektury neogotyckiej w skali Europy.

Jej formy architektoniczne zaczerpnięto z najwybitniejszych dzieł dojrzałego gotyku francuskiego i niemieckiego, nadając im jedyny w swoim rodzaju kształt. Wyniosłą bryłę kaplicy podkreśla smukła ażurowa wieża i bogaty rzeźbiarski detal. Po 1945 r. kaplica została zdewastowana i ograbiona, jej stan pogarszał się systematycznie. W 2003 r. grono miłośników łódzkich zabytków utworzyło „Fundację Na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera”, stawiając sobie za cel renowację zniszczonego arcydzieła architektury. Dzięki funduszom miejskim, datkom zbieranym w ramach corocznej listopadowej kwesty oraz dotacjom prywatnym dzieło renowacji posuwa się obecnie szybko do przodu. Zakończenie prac renowacyjnych planowane jest na około 2015 rok. Centralna część wystawy w Muzeum Miasta Łodzi jest poświęcona właśnie mauzoleum Scheiblera.

Wystawa „Pamięć trwa dalej. Sztuka sepulkralna Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej”

14 listopada o godz. 12.00 Muzeum Miasta Łodzi wraz z Towarzystwem Opieki nad Starym
Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej zapraszają wszystkich (wstęp wolny) na specjalne wydarzenie,
podsumowujące XVI kwestę na najstarszym łódzkim cmentarzu. W programie zdarzenia:
- koncert muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego Apertus,
- pokaz dokumentu filmowego autorstwa Adama Brajtera Kwesta 2010,
- prezentacja wystawy „Pamięć trwa dalej. Sztuka sepulkralna Starego Cmentarza przy ulicy
Ogrodowej”.

Wystawa trwa do 12 grudnia.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google