Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Metapolis
Metapolis Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Sztuki w ?odzi   
15.11.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Miasto to obiekt materialny, zbiór budynków i przestrzeni pomiędzy nimi, wyodrębniony granicami administracyjnymi. To również, a może przede wszystkim, byt społeczny, przestrzeń doświadczana  i interpretowana. Cykl Metapolis poświęcony jest zagadnieniom, które składają się na to złożone pojęcie jakim jest miasto - architekturze i urbanistyce, praktykom artystycznym w przestrzeni miejskiej i reprezentacji miasta w kulturze oraz teorii idei politycznych.

Metapolis. Tajemnice Łodzi cz. I: Seria powieściowa Ludwika Starskiego jako część popkultury międzywojnia

16.11.2010, wtorek, godz. 18:30
ms2, Ogrodowa 19

W obiegu literatury popularnej dwudziestolecia międzywojennego powstała, drukowana na łamach łódzkiego "Expressu Wieczornego Ilustrowanego", licząca kilkadziesiąt tytułów seria beletrystyczna, która utrwaliła odmienny od dotychczasowych, fascynujący wizerunek Łodzi. Zapomniani już dziś autorzy powieści odcinkowych, z których największą popularnością wśród czytelników cieszył się Ludwik Starski, napisali tysiące odcinków powieściowych, których akcja rozgrywała się w ówczesnej Łodzi.

Łódź w tych powieściach jest miastem-tajemnicą, w którym pod pozorami zwykłego mieszczańskiego życia, kryją się: perwersyjna swoboda seksualna, hazard oraz handel narkotykami i "żywym towarem". Przykładne małżonki oddają się tu występnym praktykom w "tajnych domach rozkoszy", martwi wstają z grobów, na peryferiach miasta stoi willa, w której karzeł jest pomocnikiem tajemniczej damy porywającej zalotników, kobiety okazują się być mężczyznami, a mężczyźni kobietami...

To wszystko dzieje się na planie idealnie zgodnym z ówczesną topografią miasta, a postaci, gdy bliżej się im przyjrzeć, zdradzają cechy rzeczywistych osób, figurujących w prasie i kronikach. Podczas wykładu rozpoznamy te miejsca i postaci.

Igor Rakowski-Kłos i Malwina Wadas, literaturoznawcy z Uniwersytetu Łódzkiego, zajmują się kulturą popularną dwudziestolecia międzywojennego. Wspólnie przygotowują edycję krytyczną
i opracowanie literaturoznawcze, niewydanych dotąd w formie zwartej, powieści autorstwa Ludwika Starskiego publikowanych na łamach "Expressu Wieczornego Ilustrowanego".

Wstęp wolny.

Metapolis. Tajemnice Łodzi cz. II: Nie tylko "Hallo, łodzianki!" - łódzka geografia popkultury

18.11.2010, czwartek, g. 18:30
ms2, ul. Ogrodowa 19

"Łódź czuje tradycyjny sentyment do typów żywcem wziętych z bruku łódzkiego, łatwo odczuwa ich psychologię i żywo reaguje na dowcipy, kursujące w łódzkich salonach, cukierniach i pustych składach manufaktury" (1926).

Rewia (revue) stanowiła jeden z nowoczesnych fenomenów życia miejskiego. Obok kinematografu, fotoplastikonu i prasy ilustrowanej wytwarzała nowy rodzaj percepcji zmysłowej, typowej dla wielkomiejskiego doświadczenia. Niejednolite programy rewiowe, składające z jazzowych melodii, tańca estradowego, skeczy i monologów, były w międzywojennej Łodzi - zwłaszcza w latach 20. -  jedną z bardziej popularnych rozrywek. Do osiągnięcia przez nią tego sukcesu przyczyniło się wykorzystywanie przez artystów tematów i wątków mocno osadzonych w łódzkich realiach - kulturowych, społecznych i politycznych. Do ogródków i teatrów letnich  przyciągały publiczność zarówno tytuły (Hallo, łodzianki!, Łódź bez koszulki, Panna Łódź itp.), jak i nazwiska autorów, będących - wówczas lub kilka lat później - tuzami polskiej kultury popularnej: Zygmunta Białostockiego, Kazimierza Oberfelda, Jerzego Petersburskiego, Tadeusza Sygietyńskiego, Ludwika Starskiego, Konrada Toma, Juliana Tuwima czy Anny Zabojkiny.

Wykład będzie próbą rekonstrukcji dziejów łódzkiej "wesołej Melpomeny", w tym: najważniejszych widowisk i ich ówczesnej recepcji, sylwetek autorów oraz opisów miejsc, które we współczesnej tkance miasta albo zachowały swój rozrywkowy charakter, albo przeciwnie - całkowicie go utraciły.

Igor Rakowski-Kłos i Malwina Wadas, literaturoznawcy z Uniwersytetu Łódzkiego, zajmują się kulturą popularną dwudziestolecia międzywojennego. Wspólnie przygotowują edycję krytyczną i opracowanie literaturoznawcze niewydanych dotąd w formie zwartej powieści autorstwa Ludwika Starskiego publikowanych na łamach "Expressu Wieczornego Ilustrowanego".

Wstęp wolny.

 
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google