Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Cinergia
Cinergia Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: z mat.org   
27.10.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Już 4 listopada rusza XV edycja festiwalu "Cinergia"! Głównym celem festiwalu są niekonwencjonalne działania i propozycja zmiany postrzegania przez publiczność współczesnego kina europejskiego i światowego. 

Współczesne kino w naszym rozumieniu jest nie tylko rozrywka ale także przygoda, przedmiotem dyskusji, poszukiwaniem nowych, świeżych idei i dlatego po praz pierwszy włączamy do naszego programu nowa sekcje Debiuty. To będzie przegląd pierwszych i drugich filmów młodych i utalentowanych europejskich reżyserów. Swoja Nagrodę przyzna międzynarodowe Jury oraz Publiczność.

Podczas XV Forum Kina Europejskiego chcemy zaprezentować i zderzyć najnowsze i pierwsze filmy młodych reżyserów z ich uznanymi, starszymi i doświadczonymi kolegami. Z tego powodu retrospektywy i przeglądy kina Benta Hamera, Jaco van Dormaela, Tinto Brassa, Marty Meszaros, Jurija Jakubisko, Jana Hrebejka, Romana Bałajana będą bardzo ważną częścią festiwalu. 

Planujemy pokazanie polskiej publiczności ostatnich i najnowszych filmów z Norwegii, Belgii, Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy. Reżyserzy, z tych krajów bardzo często biorą udział w międzynarodowych, europejskich koprodukcjach. Pokażemy filmy, które są tego rezultatem.

W naszym programie pokażemy również sekcję Kino Queerowego, wychodząc jednak poza przestarzała i ciasną definicję kina queerowego. W Europie, która nieustannie się zmienia, podzielonej narodowościowo, etnicznie, kulturalnie, religijnie - kino queerowe, które wychodzi poza seksualność człowieka, poruszając problemy nietolerancji, tożsamości, rasizmu, hipokryzji - wydaje się być elementem łączącym.

Retrospektywa Tinto Brassa, mistrza kina erotycznego jest innym przykładem uciekania od stereotypowego postrzegania tego rodzaju kontrowersyjnych filmów. Debiutujący u Roselliniego i Felliniego Brass nigdy nie stracił smaku i poczucia humoru, kiedy opisywał złożoność ludzkiej natury I erotycznych pragnień. Poszukiwanie oryginalnych tematów i inspiracji bardzo wyraźnie widać szczególnie w kinematografii belgijskiej i niemieckiej. Reżyserzy z tych krajów bardzo często realizują filmy poza Europa w Azji i Japonii. Dlatego w tym roku zapraszamy do sekcji Panorama Kina Światowego najnowsze produkcje japońkie ale jednocześnie chcemy pokazać filmy europejskich reżyserów dedykowane Japonii, jak "Tokyo-Ga" Wima Wendersa, "Hanami- Kwiat Wiśni", "Mapę dźwięków Tokio" Isabel Coixet. Takie zderzenie ilustruje różnice w myśleniu o kinie między Europa i innymi częściami świata w obliczu wszechogarniającej globalizacji.

Zobacz:

Więcej o festiwalu!

Koncerty

Szczegółowy Program
.......................

UWAGA!

Już ruszyła sprzedaż karnetów na Forum Kina Europejskiego „Cinergia”.

Zakupu karnetów można dokonać do 3 listopada (włącznie) w kinie Charlie, od 4 listopada w Centrum Festiwalowym w kinie Bałtyk.  Koszt jednego karnetu to 250 zł. Uprawnia on do odbioru bezpłatnych wejściówek na wszystkie wydarzenia festiwalu.
             

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google