Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Film arrow "Dzie?, w którym odszed? Bóg" nagrodzony
"Dzie?, w którym odszed? Bóg" nagrodzony Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Gabriela Jarz?bowska   
15.11.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Wstrząsająca fabuła opowiadająca o ludobójstwie w Rwandzie „Dzień, w którym odszedł Bóg” autorstwa belgijskiego reżysera Philippe’a van Leeuwa uhonorowana została Kryształową Łódką na zakończonej wczoraj XV edycji Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi. Nagrodę Specjalną Jury otrzymał hiszpański film „Ja też!”  Alvaro Pastora i Antonia Naharro.

W uzasadnieniu Jury, obradującym pod przewodnictwem Marty Meszaros, czytamy, że  „autorski debiut Phillipe'a Van Leeuwa to debiut dojrzały intelektualnie i artystycznie. Podejmuje - nie po raz pierwszy - tematykę ruandyjskiego ludobójstwa; czyni to jednak inaczej. Film jest zapisem indywidualnego, egzystencjalnego doświadczenia kobiety będącej ofiarą plemiennych wojen”. O przyznaniu nagrody Kryształowej Łódzki i 10 tys. euro spośród 14 debiutów z całej Europy zadecydowało Jury pod przewodnictwem Marty Meszaros, w skład którego weszli także Paweł Borowski, Łukasz Dzięcioł, Deana Jakubiskova, prof. Ewa Nowina-Sroczynska, Krzysztof Ptak i Jacek Szumlas. Ewa Nowina-Sroczyńska, która na wczorajszej gali czytała uzasadnienie Jury, nie miała wątpliwości: - Międzynarodowy konkurs debiutów w Łodzi to doskonały pomysł i uważam, że powinien odbywać się co roku. – oświadczyła.

Oprócz Kryształowej Łódki Jury zdecydowało się przyznać także Nagrodę Specjalną dla hiszpańskiego filmu „Ja, też!” w reżyserii Antonia Naharro i Alvaro Pastora, „za niezwykłą postać głównego bohatera i jego miłości niemożliwej, które w tak piękny sposób wytrącają nas z błogiego przeświadczenia o własnej wyjątkowości” – jak czytamy u uzasadnieniu. Nagrodę Publiczności otrzymała holendersko-irlandzka koprodukcja „Nic osobistego” polskiej reżyserki Urszuli Antoniak. Piątkową galę zakończył koncert zespołu Habakuk do filmu „Gorączka złota” Charliego Chaplina.

Tegoroczne Forum Kina Europejskiego „Cinergia” było piętnastą edycją najstarszej łódzkiej imprezy filmowej, drugą po czteroletniej przerwie i pierwszą zorganizowaną z takim rozmachem i na taką skalę. Zmieniła się też formuła wydarzenia – z imprezy o charakterze przeglądowym w pełnowymiarowy festiwal z międzynarodową sekcją konkursową. W czasie 9 dni projekcji widzowie mieli okazję obejrzeć ponad 160 filmów na jedenastu salach w sześciu kinach. Do Łodzi zawitało wielu znamienitych gości – między innymi Marta Meszaros, Jaco van Dormael, Otar Josseliani, Tinto Brass, Daniel Olbrychski, Małgorzata Kożuchowska. Jako nieformalna stolica polskiej kinematografii Łódź po raz kolejny stała się magnesem przyciągającym  miłośników dobrego filmu.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google