Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Film arrow Hiszpa?skie Motywy
Hiszpa?skie Motywy Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Kinematografii   
17.07.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Rozpoczęty w Muzeum Kinematografii cykl "Hiszpańskie Motywy" prezentuje zaledwie wycinek niezwykle bogatych i zróżnicowanych kinematografii: hiszpańskiej i latynoskiej. W programie znalazły filmy najnowsze, zrealizowane w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej oraz klasyka kinematografii hiszpańskiej.  

Od kilku lat kino hiszpańskie i hiszpańskojęzyczne przeżywa renesans na światowych ekranach. Hiszpańscy i latynoscy twórcy pracują w Hollywood (Hiszpan Alejandro Amenábar, Meksykanin Alejandro González Inárritu), a nazwiska aktorów, takich jak Gael Garcia Bernal, Penelope Cruz, Antonio Banderas i Javier Bardem są dziś dobrze znane publiczności niemal na całym świecie. Wśród wybranych przez nas kilkunastu filmów znajdą się zarówno dzieła uznanych już twórców w średnim wieku, jak i debiutantów. Gatunkowo i tematycznie spora grupa filmów reprezentuje tzw. kino środka: historie o współczesności, niepozbawione humoru i nutki optymizmu. Wśród nich są trzy obrazy Pedro Almodovara, nagradzane na festiwalach na całym świecie: „Przerwane objęcia”, „Volver”, „Porozmawiaj z nią”, i film „Ja, też!” opowiadający historię 34-letniego Pablo - pierwszego Europejczyka z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie

W realizacji dramatów obyczajowych specjalizują się twórcy z Ameryki Południowej. Podczas przeglądu zobaczyć będzie można „Służącą”, entuzjastycznie przyjętą w Sundance w 2009 roku, przejmującą peruwiańską produkcją „Gorzkie mleko” oraz „Gigante” – debiut filmowy Alfreda Bauera, uznany za wydarzenie Berlinale 2009

Przedstawicielem dokumentu jest „Cafe de los Maestros” – epopeja muzyczna o wiecznie żywych legendach tanga argentyńskiego. Zaprezentujemy również filmowy eksperyment - minimalistyczną w formie opowieść o dniu drwala – „La Libertad”

W programie przeglądu znajdą się filmy hiszpańskiego mistrza Luisa Bunuela, należące do kanonu kinematografii światowej: „Los olvivados”, „Widmo wolności” i „Droga mleczna” oraz dwa perfekcyjne wizualnie widowiska muzyczne - „Tango” i „Iberia” w reżyserii Carlosa Saury

Zaprezentujemy również produkcje twórców Hiszpanią zafascynowanych, m. in. „The Limits of control” – metafizyczną podróż Jima Jarmuscha po spalonym słońcu Półwyspie Iberyjskim; „Barcelona” – amerykańską komedię romantyczną, której akcja rozgrywa się w stolicy Katalonii oraz „Vicky, Cristina, Barcelona” Woody'ego Allena, z nagrodzoną Oscarem rolą Penélope Cruz.

Miłośników muzyki zapraszamy 19 lipca na premierowy performance artystyczny, w ramach którego odbędą się koncert „EspanOla 2 – Viva corrida viva la muerte”, czyli improwizacja fortepianowa w wykonaniu Alexandry Kędry w połączeniu z pokazami tańca. Wieczór zakończy pokaz filmu „Porozmawiaj z nią”

Kilkanaście pozycji to niewielki procent produkcji filmowej Ameryki Łacińskiej oraz Hiszpanii. Przegląd filmowy przybliża południową i latynoską witalność duszy i ciała, mentalność, obyczajowość, codzienne życie, a także daje możliwość posłuchania języka hiszpańskiego, dźwięczącego na różnych szerokościach geograficznych.

Przegląd trwa od 17 lipca do 1 sierpnia 2010

ZOBACZ PROGRAM WYDARZENIA

Przegląd zrealizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przegląd towarzyszy IX Międzynarodowemu Festiwalowi Kultury Hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco”.
Cena biletów: 12 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), karnet na 7 filmów: 50 zł


Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google