Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Film arrow Letni Kinematograf Rozrywkowy - pi?tki na Rynku Starego Miasta
Letni Kinematograf Rozrywkowy - pi?tki na Rynku Starego Miasta Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat. org.   
20.07.2011.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

PROGRAM:

  • 22.07.2011 Hair
  • 26.07.2011 Metropia + Yes-Meni naprawiają świat
  • 27.07.2011 Niezasłane łóżka
  • 28.07.2011 Piotruś i wilk + Rysopis

 


Letni Kinematograf Rozrywkowy – piątki na Rynku Starego Miasta
Gospodarz: Muzeum Kinematografii

22.07 piątek
Hair (1979), USA; 121’
reżyseria: Miloš Forman; scenariusz (na podstawie musicalu pod tym samym tytułem): Michael Weller; zdjęcia: Miroslav Ondříček; muzyka: Galt MacDermot, James Rado, Gerome Ragni; obsada: John Savage, Treat Williams.

Barwny obraz hippisowskiej kontrkultury, w którym kolorowe stroje, nieśmiertelna muzyka (m.in. utwory „Manchester, England”, „I Got Life”, „Hair”, „Good Morning Starshine”) i wspaniała choreografia budują obraz słynnego lata miłości. Tytułowe długie włosy są symbolem kontestacji, sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie i władzy, wyrażają wolność i pokój. 
Claude Bukowski przed powołaniem do służby wojskowej w Wietnamie przybywa na dwa dni do Nowego Jorku. W Central Parku spotyka grupę hippisów z ich przywódcą, Bergerem. Z nimi smakuje beztroskiego życia na przekór sztywnym regułom społecznym, pali pierwsze skręty i poznaje siłę narkotycznych wizji LSD. Przy pomocy przebojowych dzieci kwiatów udaje mu się uwieść zjawiskową Sheilę, dziewczynę z wyższych sfer, która do Central Parku wybiera się na konne przejażdżki.


The Best of – Park na Zdrowiu.
Gospodarz: Kino Cytryna

26.07. wtorek
Metropia (2009), Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja; 86’
reżyseria: Tarik Saleh; scenariusz: Frederik Edin, Stig Larsson, Tarik Saleh; zdjęcia: Sesse Lind; muzyka: Hans Møller, Eddie Simonsen, Mainstream.

Wizja Europy przyszłości, w której władze dzierżą korporacje, społeczeństwo zniewala propaganda konsumpcji, a ludzie żyją w kompleksie podziemnych tuneli metra. "Metropia" swoją światową premierę miała na festiwalu w Wenecji w 2009 roku, gdzie otrzymała nagrodę za pionierskie efekty. Film, w którym bohaterom głosów użyczyli m.in. Vincent Gallo, Juliette Lewis i Udo Kier.

Yes-Meni naprawiają świat (2009), Francja, USA, Wielka Brytania; 90’
reżyseria, scenariusz i obsada: Andy Bichlbaum, Mike Bonanno.

"Czy można naprawić świat?" – proste, wręcz naiwne pytanie stało się kołem zamachowym działań dwóch alterglobalistów: Andy’ego Bichlbauma i Mike'a Bonanna. Duet wygłasza na przykład prowokacyjne przemówienie na konferencji firm naftowych, oferując nowy produkt – paliwo z... ludzkiego mięsa. Jako rzekomi przedstawiciele rządu USA, Yes-Meni obiecują oszukanym przez deweloperów mieszkańcom Nowego Orleanu uczciwe inwestycje. Zdemaskowani – wykorzystują zainteresowanie mediów do swoich celów.Kocham cię - Park Julianowski.
Gospodarz: Kino Cytryna


27.07. środa
Niezasłane łóżka (2009), Wielka Brytania; 93’
reżyseria: Alexis Dos Santos; scenariusz: Alexis Dos Santos, Marianela Maldonado; zdjęcia: Jakob Ihre; muzyka: Valentina Brazzini; obsada: Fernando Tielve, Déborah François.

20-letni Axl przyjeżdża do Londynu, aby odszukać ojca, który w dzieciństwie go porzucił. Gdy odkrywa, że ojciec jest agentem nieruchomości i ma nową rodzinę, zgłasza się do niego jako student poszukujący mieszkania. Mimo, że Axl i Vera mieszkają w tym samym budynku, ich ścieżki długo nie przecinają się. Ich historie - zabawne i tajemnicze, romantyczne i przejmujące - nawiązują do siebie i tworzą kontrasty, by wreszcie ostatecznie się zderzyć. Rozgrywające się na tle energetycznego, wielokulturowego tygla, jakim jest Londyn XXI wieku.


Nakręcone w Łodzi – dziedziniec Muzeum Kinematografii w Łodzi
Gospodarz: Muzeum Kinematografii


28.07 czwartek
Piotruś i wilk (2006), Polska, Wielka Brytania; 32’

reżyseria: Suzie Templeton; scenariusz: Suzie Templeton, Marianela Maldonado; zdjęcia: Hugh Gordon, Mikołaj Jaroszewicz; muzyka: Sergiusz Prokofiew.

"Piotruś i Wilk", to nagrodzona Oscarem (w 2008 roku) ekranizacja baletu Sergiusza Prokofiewa. Ten animowany film lalkowy to największa od wielu lat koprodukcja w polskiej animacji. Film powstał w koprodukcji studia Se-ma-for Produkcja Filmowa z brytyjską firmą Break Thru Peter. W Polsce wykonano lalki, dekoracje, zdjęcia i cyfrową obróbkę obrazu.
Piotruś żyje w świecie, w którym rządzą brutalne zasady – tu silniejszy zjada słabszego. Ale z niewielką pomocą przyjaciół Piotruś potrafi stawić czoła nawet Wilkowi.


Rysopis (1964), Polska; 71’
reżyseria i scenariusz: Jerzy Skolimowski; zdjęcia: Witold Mickiewicz; muzyka: Krzysztof Sadowski; obsada: Elżbieta Czyżewska, Jerzy Skolimowski, Tadeusz Minc, Jacek Szczęk.

Debiut fabularny Skolimowskiego jest montażem krótkometrażowych etiud szkolnych, które realizował w ciągu czteroletnich studiów w PWSF. Obraz uhonorowano m.in. nagrodą za reżyserię (razem z filmem "Walkower") na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arnheim w 1965 roku. Przez krytykę uważany jest za utwór, otwierający nowe perspektywy estetyczne przed polską kinematografią, a także za oryginalny manifest światopoglądowy pokolenia, które wchodziło w dorosłe życie w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku.
Andrzej Leszczyc jest młodym, wrażliwym człowiekiem, zagubionym we współczesnym świecie. Bohater budzi się wczesnym rankiem, zostawia śpiącą dziewczynę i stawia się przed komisją poborową, gdzie domaga się niezwłocznego powołania do służby zasadniczej. Z kartą poborowego, mając jeszcze przed sobą kilka godzin „w cywilu” wraca do dziewczyny i swoich zwykłych obowiązków.
 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google