Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Ksi??ka arrow Szczeniaki
Szczeniaki Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat.org   
25.03.2011.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Szczeniaki, debiutancki zbiór opowiadań Sylwii Siedleckiej, to hołd złożony wyobraźni i wolności pisarskiej. W polskiej prozie pojawił się nowy, wyrazisty talent. 30 marca w Śródmiejskim Forum Kultury odbędzie się spotkanie z Sylwią Siedlecką, autorką zbioru opowiadań Szczeniaki oraz prezentacja spektaklu parateatralnego "Szczeniaki.jpg" w reżyserii Joanny Zdrady-Biel.

Beniamin i Ole urodzili się zrośnięci plecami. Przeżyje tylko jeden. Który z chłopców zapłaci najwyższą cenę za życie brata? Lena jest agentką nieruchomości, ale tak naprawdę handluje śmiercią - interesują ją wyłącznie mieszkania z umierającymi ludźmi. Cyrkowy karzeł został porzucony przez matkę, kobietę piękną i sprzedajną. Przed odejściem zdążyła mu pokazać miłość i podarować kota, który ginie kopnięty przez jednego z kochanków. Pan Bóg zastanawia się, co zrobić z dziećmi, które nie mogą trafić do nieba tylko dlatego, że nie zostały ochrzczone. W końcu... nie robi nic.


Siedlecka mówi o tym, co trudne i bolesne, miesza starość z dzieciństwem, wiąże krańce życia. Akcja tych onirycznych opowiadań rozgrywa się nie wiadomo gdzie i nie wiadomo kiedy, bo zawsze i wszędzie ludzie odczuwają pustkę. Szczeniaki to książka wywołująca i podziw, i zgrozę.


"Szczeniaki.jpg" stanowią kolaż 4 tekstów fabularnych, serię obrazów, nawiązujących w swojej poetyce do tradycji teatru dramatycznego, pantomimy (2 aktorów-mimów), czytania inscenizowanego (obecność autorki, która czyta fragmenty książki uspokaja i daje widzowi oddech od gęstości świata materializującego się na scenie). Na scenie sąsiadują ze sobą groteska, surrealizm, czarny humor, tworzone zarówno przez słowa (tekst), jak i ruch (praca ciała, ruch sceniczny).


Udział w inscenizacji biorą w nim zarówno aktorzy profesjonalni, jak i amatorzy, co daje ciekawy, zamierzony efekt naiwizmu i osobliwej ludyczności. Mimo że "szczeniaki.jpg" to kolaż, inscenizacja posiada leitmotyw - głównego bohatera-mistrza ceremonii, tj. Czerwonego Karła, który przeprowadza widza przez kolejne sekwencje tekstów-scen z własnego życia.


Śródmiejskie Forum Kultury

30.03.(środa)  - wstęp wolny

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy