Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Arty?ci tworz? specjalnie dla ?odzi
Arty?ci tworz? specjalnie dla ?odzi Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Miasto Dialogu   
27.07.2009.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur nabierają tempa. W tym roku jednym z ważniejszych punktów programu będzie międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej Anabasis. Rytuały powrotu do domu. W projekcie weźmie udział ponad 20 artystów. 

foto: materiały organizatora
foto: materiały organizatora
Przełom czerwca i lipca upłynął pod znakiem rezydencji artystycznych, podczas których zaproszeni twórcy czerpali inspirację do przygotowania nowych prac specjalnie dla Łodzi.

Z zaproszenia skorzystali tak znani twórcy, jak Yael Bartana, Lothar Hempel, Susanne Kriemann, Sharon Lockhart, Pedro Cabrita Reis, Mathilde Rosier, Agnieszka Kurant i Jarosław Fliciński.

 Główny punkt pobytu artystów w Łodzi stanowiła wizyta w fabrykanckiej rezydencji, która będzie we wrześniu miejscem wystawy. Willa Ludwika Grohmana to jeden z najpiękniejszych zabytków XiX-wiecznej łódzkiej architektury, którego, jak wielu innych, nie oszczędziły zwroty historii XX wieku. Dzięki inicjatywie prywatnego inwestora willa przechodzi obecnie rewitalizację. Projekty nawiązujące do historii i architektury willi przygotują m.in. Lothar Hempel, Agnieszka Kurant i Pedro Cabrita Reis. Portugalski artysta wykona także z wykorzystaniem dawnych technik i zabytkowych maszyn dostępnych w Muzeum Książki Artystycznej limitowaną serię plakatów. Również z jego inicjatywy w otoczeniu pałacu pojawi się rzeźba inspirowana twórczością Katarzyny Kobro – awangardowej rzeźbiarki związanej z Łodzią.

 Na artystach duże wrażenie zrobiła nie tylko historia miasta, ale i jego współczesne oblicze. Z utartych turystycznych szlaków postanowiła zboczyć m.in. Sharon Lockhart, którą zafascynował pejzaż łódzkich podwórek. Przez kilka dni artystka wraz ekipą filmową przygotowywała materiał do najnowszego filmu. Efekty pracy wszystkich twórców będzie można zobaczyć po raz pierwszy 5 września podczas wernisażu wystawy.

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google