Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow DVDR + Galeria Wideo
DVDR + Galeria Wideo Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Fundacja Festiwalu Dzialogu Czterech Kultur   
14.04.2009.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Galeria Wideo zaaranżowana w przestrzeni biurowej siedziby Miasta Dialogu i Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur stanie się platformą prezentacji prac artystów tworzących w obszarze sztuki wideo. Główną ideą przyświecającą pomysłodawcom nowego miejsca na kulturalnej mapie Łodzi była chęć stworzenia galerii o wyjątkowym charakterze, a nie kolejnego, zamkniętego ośrodka, dostępnego jedynie wąskiej grupie osób.

Chcieliśmy wykorzystać potencjał, jaki tkwi w naszej lokalizacja w centrum miasta, otworzyć się na wszystkich jego mieszkańców i wyjść ze sztuką na ulicę. Prezentacja prac wideo odbywać się będzie każdego dnia po zmierzchu w witrynach siedziby Miasta Dialogu i Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur, a widoczne od strony placu Wolności obrazy ustanowią nowe, mniej oczywiste granice terytorium sztuki. Zniesione zostaną ramy i bariery jakie tworzy tradycyjna przestrzeń galeryjna. Dzięki temu sztuka będzie mogła docierać do osób, dla których z wielu względów przestrzeń taka jest na co dzień niedostępna, np. osób niepełnosprawny czy ubogich. Galeria nikogo nie wykluczy. Wręcz przeciwnie – obali schemat elitarnego odbioru wideoartu i wszystkim da równą szansę kontaktu z wartościowymi współczesnymi formami twórczości.

Nad merytoryczną stroną galerii czuwa profesor Józef Robakowski, jeden z najważniejszych polskich artystów multimedialnych, profesor akademicki, wykładający na PWSFTv i T, im. Leona Schillera w Łodzi i aktywny działacz kulturalny. Robakowski jest autorem licznych filmów, prac wideo, obrazów, fotografii i instalacji, współzałożycielem wielu grup artystycznych, skupionych wokół sztuki eksperymentalnej, między innymi Warsztatu Formy Filmowej oraz założycielem Galerii Wymiany, działającej od 1978 r. w Łodzi.

Poszczególne wystawy galerii trwać będą średnio przez okres miesiąca, każda z nich będzie autorskim projektami kuratora.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że realizacja projektu umożliwi artystom żywą i otwartą wymianę wizji, a wywiązujący się dialog artystyczny pozytywnie wpłynie na kształtowanie się tożsamości środowiska wideoartu w Polsce. Powstanie aktywna przestrzeń, działająca stymulująco zarówno na twórców jak i szerokie grono ich odbiorców.

Uruchomienie Galerii Wideo jest projektem poszerzającym kulturalną działalność Miasta Dialogu i Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur

23 kwietnia 2009 r., godzina  20:00 - Galeria Wideo zaprasza na wernisaż Wystawy DVDR+,  inaugurujący działalność  galerii.  

Adres: plac Wolności 5  (przestrzeń przed siedzibą Miasta Dialogu i Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur)

Prace: 

1. Bartłomiej Osiński, FILM, 5 min., 2008 

2. Zbigniew Sejwa, BULWAR NAD WARTĄ, 4 min., 2007 

3. Marzena Zawojska, SERCE MOJE, 10 min., 2007

Informacje dotyczące działalności galerii, wystaw, prezentowanych prac i ich autorów dostępne będą na stronie: www.galeria-wideo.pl  

 

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google