Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Eugeniusz Haneman
Eugeniusz Haneman Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Miejska Galeria Sztuki   
07.04.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Od dziesiątego kwietnia w Willi Miejskiej Galeria Sztuki będziemy mogli zobaczyć czarno-białe fotografie jednego z najwybitniejszych polskich artystów fotografików.

Powstańcy sierpień 1944Wyrastając z doświadczeń polskiej fotografii międzywojennej, po pejzażach i portretach z przełomu lat 30. i 40., stworzył przejmujący cykl zdjęć dokumentujących tragedię Powstania Warszawskiego. Po wojnie związał się z łódzkim przemysłem filmowym, w latach 1953-2005 był pracownikiem łódzkiej Szkoły Filmowej a równolegle pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. Po likwidacji krakowskiego Instytutu Filmowego wrócił do Łodzi i jest z nią związany do dziś. Od 1947 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, którego jest obecnie najstarszym żyjącym członkiem z legitymacją nr 25. To ważna postać nie tylko polskiej, ale i światowej fotografii. W Galerii Willa prezentowanych jest kilka cykli tematycznych z różnych okresów imponującej twórczości Eugeniusza Hanemana - począwszy od pierwszych zdjęć, wywodzących się z tradycji piktorialnej, poprzez reportaż, aż po subtelną estetyzację rzeczywistości, połączoną z jej wnikliwą obserwacją. .Artysta w poetycki sposób uwiecznia ludzi w codziennych, z pozoru banalnych sytuacjach, w liryczny sposób fotografuje pejzaż, pięknie wydobywając wszelkie niuanse podkreślające nastrój chwili, doskonale umie też oddać klimat miejsca poprzez odpowiednie wykadrowanie architektury. Jego prace łączą w sobie doskonały, wypracowany przez lata doświadczeń artystycznych, warsztat - są niezwykle malarskie, co przy ograniczeniu do czerni, bieli i gamy szarości wymaga od autora mistrzowskiego operowania światłem - i umiejętność opowiadania o zdarzeniach potocznych, składających się na obraz naszego życia.

Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Warszawski Krzyż Powstańczy.
Otrzymał także: Medal Jana Bułhaka nadany przez ZPAF, Medal 150-lecia fotografii, AFIAF, tytuł Światowej Federacji Sztuki Fotograficznej, Złotą Odznakę Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Medal za zasługi dla PWSFTviT w Łodzi, Złote Skrzydła - statuetkę od Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, Honorowe Członkowstwo Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, do którego należy od 1953 roku, a w 2007 został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.

Galeria Willa, ul. Wólczańska 31, Wystawa czynna od 10.04.08 do 10.05.08.
Wystawa w ramach 8. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki Łódź 2008
.

  Przedyskutuj ten artykuł na forum.   Przeczytaj:(0) postów na forum
 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google