Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Finisa? 'Modernizacji'
Finisa? 'Modernizacji' Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Sztuki   
25.05.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Do trzydziestego maja będziemy mogli obejrzeć wystawę 'Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany'. W ramach finisażu będzie można po raz ostatni obejrzeć wystawę z komentarzem jej kuratora Andrzeja Szczerskiego, oraz wziąć udział w wykładach i projekcjach filmów, m.in. w premierowym pokazie „SEN O NOWOCZESNOŚCI” w reżyserii Maxa Cegielskiego i Anny Zakrzewskiej.

Wykład Tomasza Majewskiego: „Nowoczesność i kultura popularna: współrzędne etyczne, estetyczne, etniczne”.
ms2, Ogrodowa 19
27.05.10, czwartek, g. 18:18


W latach 20. i 30. XX wieku rysowała się możliwość, aby rozwój sztuki nowoczesnej dokonywał się w aliansie z masową rozrywką a nie w opozycji do niej. W rozważaniach o amerykańskim wodewilu Gilbert Seldes zwracał uwagę na tożsamość wykonawców, ich żydowskie lub irlandzkie korzenie, w czym upatrywał źródła witalności i energii scenicznej tej formy sztuki. Wodewil i kabaret to innymi słowy miejsca etnicznego coming-out, transformacyjnej gry z tożsamością, artykulacji własnej odmienności.

Rozpoznanie to dotyczy z pewnością także międzywojennego kabaretu współtworzonego przez polskich artystów żydowskiego pochodzenia – Juliana Tuwima, Eddie Rosnera, Adama Astona. W koncepcji Miriam Hansen, która stara się rozszerzyć pojecie „modernizmu” na całość pola zmysłowego, możemy z kolei uchwycić nowoczesność jako zjawisko z porządku doświadczenia codziennego, powiązane z nowymi formami pobudzenia emocjonalno-sensorycznego, organizacją oraz wytwarzaniem masowo produkowanych i konsumowanych wytworów mody, designu, reklamy, otoczenia miejskiego.


Wykład otwarty w ramach kursu towarzyszącego wystawie "Modernizacje 1918 - 1939. Czas przyszły dokonany". Wstęp wolny


Dyskusja: Historyk sztuki, czyli krytyk sztuki?
ms2, Ogrodowa 19
28.05.10, piątek, g.18.00


Historia sztuki i krytyka sztuki są ze sobą blisko związane, mimo iż każda z nich stara się podkreślać własną autonomię, zarówno w zakresie stosowanych metod jak i działalności praktycznej. Czy dla współczesnej polskiej krytyki artystycznej to rozróżnienie ma istotne znaczenie?
Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki zaprasza na kolejną z cyklu dyskusji poświęconych współczesnej krytyce artystyczne w Polsce pod tytułem "Historyk sztuki czyli krytyk sztuki ?"


W dyskusji udział biorą Jarosław Suchan (Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Ryszard Kluszczyński (Uniwersytet Łódzki), Gabriela Świtek (Uniwersytet Warszawski, "Zachęta"), prowadzenie Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński, kurator wystawy "Modernizacje 1918-1939")
Wstęp wolny


Wykład Ewy Ciszewskiej (Uniwersytet Łódzki) i projekcja filmu: „Zlín - miasto szyte na miarę”.
ms2, Ogrodowa 19
29.05.10,sobota, g. 16.00


Morawskie miasto Zlín do lat 20. XX wieku praktycznie było wioską, a jego rozwój w następnych dwóch dziesięcioleciach był związany z działalnością firmy Bata, która miała tutaj swoją siedzibę aż do nacjonalizacji jej czeskich oddziałów pod koniec lat czterdziestych. Twórcy obuwniczego imperium, Tomasz i Jan Antonin Bata, przekształcili Zlín w nowoczesne miasto, w którym wspólnemu zamysłowi architektonicznemu podlegały wszystkie wznoszone wówczas budynki - od fabrycznych, przez biurowe i użyteczności publicznej, aż do prywatnych willi.


Dla Baty pracował szereg wybitnych artystów, między innymi późniejszy zdobywca Oscara Ján Kadár, a także Alexander Hackenschmied, działający później w Stanach Zjednoczonych jako Alexander Hammid. W latach trzydziestych zakłady Baty stały się dla awangardowych twórców czechosłowackich laboratorium, w którym doskonalili warsztat, zapoznawali się z najnowszą techniką, a także, dzięki pracy zespołowej, wyzwalali się z outsiderskiej pozycji zajmowanej dotychczas względem praskiego mainstreemu.


Wykład otwarty w ramach kursu towarzyszącego wystawie "Modernizacje 1918 - 1939. Czas przyszły dokonany". wstęp wolny


Projekcja filmów o architekturze modernistycznej
ms2, Ogrodowa 19
29.05.10, sobota, g. 19.00


"Dwugłowy Smok", reż. Jadwiga Kocur, 2006 (35 min.) Tłem dla filmowej opowieści jest architektura dwudziestolecia międzywojennego, przez pryzmat której toczy się opowieść o społecznej i politycznej traumie spowodowanej podziałem Śląska na dwie połowy.
"Porwanie Europy" Historia warszawskiego 20-lecia międzywojennego", reż. Jadwiga Kocur, 2009 (40 min.) Film pokazuje, jak mogłaby wyglądać architektura Warszawy w połowie XX wieku, gdyby nie wybuchła II wojna światowa. Specjalnie na potrzeby filmu powstały cyfrowe rekonstrukcje najważniejszych założeń architektonicznych Wielkiej Warszawy, które pozostały jedynie na papierze.
wstęp wolny


Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany. Andrzej Szczerski
ms2, Ogrodowa 19
30.05.10, niedziela, g. 15.00


Ostatnia możliwość obejrzenia wystawy z komentarzem kuratora Andrzeja Szczerskiego. Planowany czas oprowadzania: 1 godzina.
Wstęp wolny


SEN O NOWOCZESNOŚCI - premiera filmu
reż. Max Cegielski i Anna Zakrzewska

ms2, Ogrodowa 19
29.05.10, sobota, g. 21.00


W ramach finisażu, osobne ważne wydarzenie stanowi premiera filmu wyprodukowanego specjalnie przy okazji wystawy "Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany".


Gdynia to miasto-symbol nowoczesności i modernizacji lat międzywojennych ubiegłego wieku. Założenia i program rozwoju miasta stanowiły dla ówczesnej Polski jeden z najważniejszych punktów, który miał świadczyć o usytuowaniu kraju na mapie niepodległej od niedawna Europy Wschodnio-Środkowej.

Film zrealizowany jako reportaż, nawiązuje do wystawy i niejako oprowadza po dawnej i współczesnej Gdyni. Obraz zachowanych planów rozwoju został nałożony na współczesny plan miasta. Niedokończone, bądź pozostałe tylko w założeniach projekty urbanistyczne, istniejące budynki zmontowane ze zdjęciami archiwalnymi, a także komentarz kuratora wystawy Andrzeja Szczerskiego, tworzą z filmu dynamiczny „collage”, który jako środek artystyczny był traktowany w latach 20.-30. ubiegłego wieku jako jeden z symboli nowoczesności.

Film zrealizowany przez: Muzeum Sztuki w Łodzi, Narodowe Centrum Kultury
Partnerzy: Opus Film, TVP Kultura

Premiera telewizyjna w TVP Kultura będzie miała miejsce już w czerwcu tego roku
wstęp wolny


 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google