Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Galeria Mistrzów
Galeria Mistrzów Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat.org   
20.10.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Już w najbliższy piątek - 22 października – w nowej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Miasta Łodzi otworzy Galerię Mistrzów Polskich. Pokazywane są w niej dzieła malarstwa, rysunku i rzeźby najwybitniejszych polskich twórców, zgromadzone przez prywatnego kolekcjonera Krzysztofa Musiała.

Od 23 października 2010 roku odwiedzający Muzeum mogą w Galerii Mistrzów Polskich podziwiać dzieła takich twórców, jak Henryk Siemiradzki, Wojciech Gerson, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Wojciech Kossak, Józef Brandt, Leon Wyczółkowski, Witold Wojtkiewicz, Jan Stanisławski, Julian Fałat, Konstanty Laszczaka, Xawery Dunikowski, Bolesław Biegas, Władysław Ślewiński, Tadeusz Makowski, Gustaw Gwozdecki, Mela Muter, Leopold Gottlieb - w sumie 60. wybitnych indywidualności polskiej sztuki.

Zebrane przez Krzysztofa Musiała prace, realizowane przez polskich twórców na przestrzeni niemal 100 lat (najstarsze dzieła to rysunki Piotra Michałowskiego z 1846 roku, najmłodsze to obrazy Aleksandra Blondera i Jerzego Fedkowicza z 1942 roku), dzięki autorskiej koncepcji tworzą spójny stylistycznie i tematycznie zbiór, przybliżający wszystkie ważniejsze style, kierunki i tendencje, pojawiające się w sztuce ostatniej połowy XIX i pierwszej XX stulecia.

Przekazana Muzeum w depozyt kolekcja liczy 125 dzieł, które zostały ułożone tematycznie w piętnaście sekwencji. Ulokowanie dzieł w pałacowych wnętrzach, podzielonych na kameralne gabinety grupujące po kilka-kilkanaście prac, nadaje nowy kontekst całej kolekcji. Zwiedzanie można rozpocząć w dowolnym miejscu, od każdego działu - eksponaty nie są bowiem prezentowane chronologicznie, widz może zatem skoncentrować się na kilku kluczowych pracach i rozpatrywać je indywidualnie, może też podążyć tropem 15 tematów, układających się w wielowątkowy obraz epoki, zamkniętej cezurą 1945 roku.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google