Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow 'Go?cie' w ?odzi
'Go?cie' w ?odzi Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: B?a?ej Filanowski   
13.01.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

W styczniu galeria Atlas Sztuki zaprezentuje głośną wystawę „Goście” Krzysztofa Wodiczki, która reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji.

Na Piotrkowskiej 114/116  będziemy mieli okazję obejrzeć prace jednego z najważniejszych współczesnych artystów - Krzysztofa Wodiczki. „Goście” to przykład konsekwentnego kontynuowania przez Wodiczkę, refleksji nad losem osób zepchniętych na margines życia społecznego.

Łódzkiej publiczności zostanie pokazany zestaw projekcji przygotowanych specjalnie do pawilonu polskiego na Biennale w Wenecji w 2009 roku. Artysta stworzył  w nim iluzoryczne "okna" (projekcje filmowe), za którymi możemy obejrzeć cienie przemykających postaci. Osoby te, to emigranci  którzy przed oczami widza opowiadają swoje historie lub wykonują prace fizyczne. Widz może zauważyć ich sylwetki za zamgloną szybą, usłyszeć ich słowa. Jednak osoby te są nie rozpoznawalne, są cieniami ludzi, którzy istnieją obok nas a jednak nie w pełni należą do naszego świata.

Wystawa ta dotyka skomplikowanego statusu emigrantów w krajach rozwiniętych. Osoby te często uciekają od politycznych represji, biedy, wojen i katastrof naturalnych. W krajach rozwiniętych są, głownie potrzebne by wykonywać nużące i nisko płatne prace, mało atrakcyjne dla obywateli bogatej części świata. Dotyka ich problem alienacji, izolacji i bezosobowego traktowania. Funkcjonują wstanie ciągłej ucieczki, niepewnego jutra i permanentnego braku bezpieczeństwa. 

fot. cultre.pl
fot. cultre.pl

Projekcja ta nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście emigracji zarobkowej Polaków, której nowa fala pojawiła się w „starej” Europie po rozszerzeniu Unii. Dla dużej części decyzja o wyjeździe była szansą na zarobienie pieniędzy i utrzymanie rodziny, która w wielu przypadkach została w kraju. Są oni w stanie zawieszenia -  nieobecni w „swoim” miejscu jednocześnie nie mogą utożsamić się w pełni z nowym otoczeniem.  

***

Krzysztof Wodiczko - Urodzony w 1943 w Warszawie. Artysta wizualny, posługujący się fotografią i wideo; teoretyk sztuki, wykładowca akademicki.

Otwarcie 22.01.2010 godzina 19.00

Wystawa czynna do 07.03.2010

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google