Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Huculszczyzna 2009
Huculszczyzna 2009 Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: B?a?ej Filanowski   
22.11.2009.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Wystawa ,,Huculszczyzna 2009” jest prezentacją dokonań uczestników XII Wyprawy Naukowej Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie. Wyjazdy te mają na celu kompleksową inwentaryzację drewnianych cerkwi, a jednocześnie stanowią nietypową formę edukacji. Choć ,,Huculszczyzna” odbywa się cyklicznie od 1995 roku, to właśnie ostatnia wyprawa jest znakomitym dowodem na to, że wyjazdy te służą nie tylko studentom, ale są równie ważne dla lokalnych społeczności.

Nazwa „Huculszczyzna” wywodzi się od określenia prowincji, która znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej do 1772 roku. Zamieszkują ją Huculi, którzy obok Łemków i Bojków są jedną z trzech głównych grup górali żyjących we wschodnich Karpatach.

Pomysł, aby rozpocząć inwentaryzację drewnianego budownictwa sakralnego związanego z tą grupą etniczną, pojawił się w kole naukowym studentów Architektury Politechniki Łódzkiej „IX Piętro”. Celem każdej wyprawy jest przeprowadzenie określonych prac terenowych: wykonanie pomiarów, zdjęć metrycznych i notat w skali 1:100. Materiały te przydają się do stworzenia całościowego rysunku budynku w skali 1:50. 

W tegorocznej, dwutygodniowej wyprawie udział wzięło dwadzieścia jeden osób. Studenci z Łodzi udali się do Kosowa, gdzie korzystali z gościnności miejscowych Polaków.

Tegoroczny wyjazd okazał się szczególnie ważny – dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem w karpackiej wsi Moskalówka spłonęła jedna z cerkwi. Dla lokalnej społeczności była to ogromna strata, a jednocześnie poważne wyzwanie. Mieszkańcy postanowili wspólnymi siłami odbudować swoją świątynię. Jej wierna rekonstrukcja będzie możliwa dzięki szczegółowej dokumentacji, którą łódzcy studenci przygotowali w 2004 roku. Na uroczystej mszy uczestnicy wyjazdu przekazali wspólnocie parafialnej rysunki oraz fotografie obiektu. 

W galerii FabrySTREFA będzie można zobaczyć rysunki i zdjęcia obiektów architektonicznych zinwentaryzowanych w tym roku. Zostanie także pokazany film dokumentalny nakręcony przez członków wyprawy.

Otwarcie: 27.11.09 godzina 18.30.

FabrySTREFA: Piotrkowska 138/140, Fabryka F. Ramischa – wejście od Piotrkowskiej przez ,,Chinatown” lub od Roosevelta 10.

Wystawa czynna: od piątku do niedzieli w godz. 17.00−20.00, do 21.12.09.

Na wystawę zapraszają:

„IX Piętro” koło naukowe studentów Architektury Politechniki Łódzkiej oraz Stowarzyszenie Fabrykancka

 
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google