Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Konceptualizm. Medium fotograficzne
Konceptualizm. Medium fotograficzne Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat.org   
06.09.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Wystawa prezentuje prace polskich artystów, którzy tworzyli w nurcie konceptualnym. Z jednej strony jest próbą historycznego spojrzenia na to złożone zjawisko, z drugiej zaś strony jest sumą pytań o naturę, możliwości i granice fotografii. W wyniku precyzowania postulatów konceptualizmu, w latach 60. i 70. zadawano pytania o to, czym jest medium fotograficzne. Realizując prace zbudowane na idei opartej na analizie fotografii artyści stawiali fotografii pytania o nią samą. Na wystawie prezentowane są zarówno prace uznanych klasyków, jak również zapomnianych artystów, których teorie artystyczne i realizacje nie znalazły z różnych powodów szerszego oddźwięku, natomiast po kilku dekadach jawią się jako działania prekursorskie, nie tylko na gruncie polskim, lecz także europejskim.

Wystawa "Konceptualizm. Medium fotograficzne" towarzyszy międzynarodowemu wydarzeniu artystycznemu Fokus Łódź Biennale "Od placu Wolności do Placu Niepodległości". Jest sumą pytań o naturę fotografii, pytań które były zadawane w sposób najbardziej dociekliwy w czasie, gdy w dziele sztuki najważniejsza stała się zawarta w nim idea, a doświadczanie granic medium doprowadziło do wzrostu świadomości tego medium. Na wystawie pokazane zostaną prace ponad pięćdziesięciu polskich artystów związanych z nurtem sztuki konceptualnej.

W polskiej sztuce zjawisko konceptualnej refleksji nad medium fotograficznym występowało dość powszechnie w różnych środowiskach i ponad utrwalonymi historycznie podziałami. Refleksja podejmowana była m.in. w kręgu galerii Foksal, Galerii pod Mona Lizą, Galerii Permafo, Foto-Medium-Art, Ślad, Remont, Współczesnej, galerii GN, w kręgu Warsztatu Formy Filmowej oraz przez artystów pozostających w promieniu wymienionych środowisk i tych działających niezależnie.

Wybór prezentowanych na wystawie prac pozwala prześledzić, w jaki sposób fotografia realizowana była w dyskursie konceptualnym, jakie potrzeby wypełniała i jakie stawiano przed nią cele, a przede wszystkim jakie zadawano jej pytania. A dotyczyły one m.in. relacji między przedmiotem, a fotografią tegoż przedmiotu, zdolności "uchwycenia momentu", prób fotografowania upływu czasu, wielowymiarowości przestrzeni w kontekście jej "zapisu" za pomocą dwuwymiarowego obrazu, jej rzekomej obiektywności i możliwości ukazania istoty rzeczy. Pytania te prowadziły artystów podejmujących refleksję nad fotografią, do licznych prób wykraczania poza granice medium, weryfikowania jego możliwości i podatności na manipulacje.

Artyści biorący udział w wystawie:  
Kazimierz Bendkowski, Leszek Brogowski, Wojciech Bruszewski, Lucjan Demidowski, Zbigniew Dłubak, Andrzej Dłużniewski, Andrzej Dudek-Durer, Grupa FORMAT, Henryk Gajewski, Wiesław Hudon, Zdzisław Jurkiewicz, Andrzej Jórczak, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Tomasz Konart, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Anna Kutera, Romuald Kutera, Paweł Kwiek, Brygida Wróbel-Kulik, Ireneusz Kulik, KwieKulik, Jolanta Marcolla, Maria Michałowska, Antoni Mikołajczyk, Jerzy Olek, Ewa Partum, Andrzej Paruzel, Ireneusz Pierzgalski, Jadwiga Pprzybylak, Andrzej Różycki, Kryspin Sawicz, Zbigniew Staniewski, Janusz Szczucki, Leszek Szurkowski, Jan Świdziński,  Ryszard Tabaka, Elżbieta Tejchman,  Zbigniew Warpechowski, Ryszard Waśko,  Piotr Weychert, Ryszard Winiarski, Wojciech Wawrzonowski, Jan S. Wojciechowski, Krzysztof Wojciechowski, Stefan Wojnecki, ZOOM.  

Kurator: Marika Kuźmicz

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wystawa czynna do 30 września 2010.

Godziny otwarcia /pn: 10 – 14, wt i czw: 10 – 16, śr: 14 – 18, sob i nd: 11 – 16; nd:

wstęp bezpłatny

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google