Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w ms2
Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w ms2 Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Sztuki w ?odzi   
11.01.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Laboratorium Edukacji Twórczej usytuowane jest w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie od 1989 r. i powiązane ze zjawiskami najnowszymi w sztuce. Przerzuca pomosty między bezradnym – na ogół – widzem i trudnymi językami najnowszej sztuki, ale też stawia sobie za cel wspieranie postaw kreatywnych, polegających na przełamywaniu stereotypów w myśleniu i działaniu. 

Janusz Byszewski i Maria Parczewska jako kuratorzy CSW są twórcami autorskiego programu edukacyjnego odnoszącego się do kreatywności rozumianej zarówno artystycznie, jak i pozaartystycznie – jako postawa gotowości do przełamywania stereotypów zarówno w myśleniu, jak i w działaniu. Laboratorium Edukacji Twórczej organizuje warsztaty i projekty dla: animatorów kultury, muzealników, nauczycieli, wychowawców domów dziecka i ośrodków penitencjarnych, psychologów – czyli tych środowisk zawodowych, których istotą jest praca z innymi, także z osobami niepełnosprawnymi, czy też zagrożonymi marginalizacją. Kuratorzy od 15 lat prowadzą zajęcia ze studentami Instytutu Kultury Uniwersytetu Warszawskiego, współpracują z Wydziałem Pedagogicznym UW i Studiami Kuratorskimi UJ. Warsztaty i wykłady LET goszczą nie tylko w Polsce, ale też w wielu renomowanych zagranicznych galeriach i uczelniach m.in.: w Szwecji, Finlandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Czechach, Rosji, USA. LET wydaje książki, pomoce dydaktyczne, a także realizuje filmy z zakresu edukacji muzealnej i kreatywności. O autorskiej metodzie działań LET Telewizja Polska zrealizowała kilkanaście odcinków filmów edukacyjno-artystycznych.  

    „Jeśli więc polem naszego zainteresowania zawodowego jest miejsce styku sztuki i odbioru jej przez widza – zajmujemy się tym problemem z obu punktów widzenia. Z jednej strony staramy się rozpoznać teren sztuki i włączyć w naszą praktykę edukacyjno – twórczą wszystko, co ma związek z konkretnym obiektem, projektem artystycznym od tworzywa, języków, form ekspresji po idee, biografie, komentarze odautorskie, noty kuratorskie, kontekst kulturowy. Z drugiej strony – staramy się zrozumieć pozycję widza - dotychczas biernego odbiorcy, od którego sztuka coraz więcej wymaga i coraz więcej oczekuje. Do tego odbiorca nie czuje się przygotowany ani przez szkołę, ani przez dom. Nie jest też gotowy do zmiany postawy z obserwacyjnej na aktywną” – piszą Maria Parczewska i Janusz Byszewski, kuratorzy LET. 

12.02.10, piątek, g. 13:13, Wobec. Warsztat twórcze dla dorosłych. Prowadzi: Maria Parczewska i Janusz Byszewski. 

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Laboratorium Edukacji Twórczej CSW, ale nie tyle na spotkanie ze sztuką, co na sztukę spotkania. 

Słowa-klucze ważne w naszej praktyce to m.in.: doświadczanie, relacje, osoba, indywidualność, zatrzymanie, refleksja, ekspresja, poszukiwanie, odkrywanie, no i oczywiście – satysfakcja. Postaramy się, by odnaleźli je Państwo w czasie naszego spotkania, które przybierze formę warsztatową. Warto powiedzieć w tym miejscu, że aby brać udział w działaniach naszego Laboratorium, nie trzeba być uzdolnionym plastycznie. Niczego też nie oceniamy, bo to, co proponujemy, wymyka się jakiejkolwiek ocenie. Będzie aktywnie, dynamicznie, czasami kameralnie. Mamy nadzieję, że i miło, i ciekawie. Przestrzenią działania będzie przestrzeń Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku ms². Warsztat trwa 4 godziny. 

12.02.10, czwartek, g. 17:17, Muzeum jako rzeźba społeczna. Prowadzi: Janusz Byszewski. Sztuka spotkania – studium przypadku. Prowadzi Maria Parczewska. 

Obowiązują  zapisy. Zgłoszenia przyjmuje Marta Wlazeł pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny od 28 stycznia w godz. 8:00-16:00. Koszt warsztatu 10 zł. 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google