Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Pusty Dom
Pusty Dom Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Fokus ?ód? Biennale   
12.06.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Specyficzna przestrzeń Klubu Fokus Łódź Biennale tym razem oddana zostaje w ręce Agaty Bielskiej. Artystka przygotowała w niej wideo-instalację „Pusty dom”. Punktem wyjścia do tej realizacji jest myślenie o konkretnym wnętrzu jako o potencjalnej przestrzeni dla sztuki, która poprzez działanie artystki może zmienić swój charakter. Kilkukanałowa instalacja video Agaty Bielskiej zasadza się na pytaniu o zawarte w tytule pojęcia domu i pustki. Artystka postanowiła „udomowić” nieco surowe wnętrze Klubu, które determinuje architektura do niedawna znajdującego się tu sklepu.

Bielska w przewrotny sposób za moduł swojej pracy przyjęła telewizor –przedmiot, który znajduje się niemal w każdym domu, coraz częściej jest nawet ich kilka. Telewizor to urządzenie służące do odbierania informacji ze świata zewnętrznego, łącznik z tym co poza domem, współczesne „okno na świat”. Także swoiste „miejsce mocy”, które swoją energią potrafi zainteresować, zebrać i w pewien sposób zintegrować wszystkich członków rodziny. Telewizor jest mikroświatem, w którym nie obowiązuje czas liniowy, to wehikuł do podróży w czasie i przestrzeni. Bielska wykorzystuje właśnie tą ostatnią jakość i przy pomocy kilku telewizorów przenosi odbiorców, którzy znaleźli się w przestrzeni Klubu do swojego domu.
Instalacje złożone z odbiorników telewizyjnych kojarzą się z pracami Nam June Paika, który poszukiwał nowych funkcji i możliwości dla tego medium. Poprzez objawienie, swoiste obnażenie widzom wnętrza domu, prywatnej przestrzeni artystki Bielska przywołuje również instalację Bruca Naumana „Mapping the Studio II”, gdzie Nauman na siedmiu projekcjach ukazuje nocne życie w swojej pracowni.


Swoją instalacją artystka zadaje pytanie o znaczenia słowa „dom”. Na ile jest to przestrzeń fizyczna, posiadająca określony adres, powierzchnię, warunki mieszkaniowe, a ile w tym pojęciu jest przestrzeni mentalnej, odnoszącej się do osobistych wspomnień, skojarzeń, emocji. Podkreśla także różne znaczenia „pustki” – nie tylko pustej przestrzeni, braku materialnego, ale także ciszy. Zwraca uwagę na jej pozytywny aspekt, który pozwala na kontemplację, daje możliwość wytchnienia od natłoku codzienności i ogromu bodźców zewnętrznego świata. „Pusty dom” przeciwstawiony jest w tym wypadku z pełną, zatłoczoną ulicą.


Czy projekcja nagrań rozgrywających się w scenerii domu artystki spowoduje zmianę charakteru wnętrza Klubu? A może sprawi, że Klub stanie się miejscem pomiędzy przestrzenią ogólnodostępną, publiczną a sferą prywatną, intymną? Czy widz w tej przestrzeni poczuje się gościem czy raczej intruzem - podglądaczem?

Agata Bielska "Pusty dom"

12.06.2010, godz. 18.00

Klub Fokus Łódź Biennale, ul. Piotrkowska 118 
 
kuratorki: Karolina Jabłońska, Anka Leśniak
 
Wystawa czynna do 26.06.2010.

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google