Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Robert Morris w Muzeum Sztuki
Robert Morris w Muzeum Sztuki Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Muzeum Sztuki   
15.06.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Projekt „Robert Morris. Uwagi o rzeźbie. Obiekty, instalacje, filmy” to kolejna realizacja Muzeum Sztuki, która ma miejsce w ramach programu zmierzającego do konfrontowania - a poprzez to, odczytywania na nowo - relacji łączących historyczną awangardę z koncepcjami i praktykami sztuki współczesnej. Wystawa ta jest pierwszym indywidualnym pokazem prac tego światowej sławy artysty w Polsce. Na ekspozycji liczącej dwadzieścia trzy obiekty, zobaczyć będzie można, znane z podręczników o sztuce  formy autorstwa Roberta Morrisa: Two Columns (1961) i Untitled (Three L-Beams ) (1965).

Oprócz tego, wystawa obejmuje projekcję dwunastu filmów, zrealizowanych w latach 60. i 70., w tym zapisy eksperymentów Morrisa z zakresu tańca i choreografii. Tu warto wspomnieć, że Morris, współpracował przy tej okazji z wybitnymi awangardowymi tancerzami i choreografami, między innymi Simone Forti i Yvonne Rainer, które związane były z legendarnym nowojorskim Judson Dance Theater, ale też z jednym z najwybitniejszych awangardowych choreografów - Mercem Cunninghamem.

Robert Morris, Wisconsin, 1969, film still, courtesy of Robert Morris and Sonnabend Gallery,New York (c) 2010 Robert Morris / Artists Rights Society (ARS), New York. (fot. z materiałów Muzeum Sztuki)
Robert Morris, Wisconsin, 1969, film still, courtesy of Robert Morris and Sonnabend Gallery,New York (c) 2010 Robert Morris / Artists Rights Society (ARS), New York. (fot. z materiałów Muzeum Sztuki)
Jeszcze inną formą działalności Morrisa, która zostanie pokazana na wystawie, są rysunki.  W serii „Crisis”  szczególnie ważne staje się charakterystyczne dla artysty zaszyfrowanie społecznego, lub politycznego przesłania. Idąc za słowami Morrisa to „apel o przełamanie hermetyczności sztuk pięknych i próba dopuszczenia świata do siebie w inny sposób niż przez obrazowe przedstawienie”. W tym celu jako tworzywa do rysunków użył stron z gazet, które pokrył szarą farbą, czym też utrudnił ich odczytanie.

 Specjalnie na wystawę obok budynku ms2 powstaje najnowsza wersja instalacji Labirynt, zaprojektowana przez Morrisa specjalnie na potrzeby łódzkiego projektu. Wyjątkowo zostanie tu użyty inny niż dotychczas materiał, tj. drut ogrodzeniowy, zamiast granitu czy sklejki. Artysta od lat 70. tworzy kolejne wersje tej pracy – przestrzennej konstrukcji o strukturze labiryntu.

Wystawa Roberta Morrisa w ms2, to wydarzenie bez precedensu. Muzeum Sztuki jako pierwsze w Polsce zaprezentuje indywidualny pokaz prac tego artysty obejmujący okres od lat 60. ubiegłego wieku po dzieła realizowane współcześnie. Z założenia nie jest to jednak wystawa retrospektywna – mimo obszernego materiału na niej prezentowanego. Celem autorów projektu jest zbudowanie przestrzennego eseju, który rozwijany jest w kontekście prac teoretycznych twórcy. Morris przede wszystkim jest artystą multimedialnym, pracującym w różnych tworzywach i technikach. Jest również teoretykiem, znawcą filozofii i autorem tekstów krytycznych. W tych pisanych od połowy lat 60. do czasów obecnych teoretyczne argumenty mają zawsze swoje odniesienie w aktualnych, ale też dawnych praktykach artystycznych. Co ciekawe Morris w tekstach tych prawie nigdy nie odnosi się do swoich własnych prac, poddając analizie działalność artystów, których uważa za istotnych (takich jak Marcel Duchamp, Jackson Pollock czy Michał Anioł) lub też historyczne oraz najnowsze kierunki artystyczne, osadzając swoje rozważania w szerokim kulturowym i filozoficznym kontekście.

Teksty te ukażą się w dniu otwarcia wystawy po raz pierwszy w przekładzie na język polski w ramach pierwszego z trzech planowanych przez Muzeum Sztuki wydawnictw. Tom pierwszy, który ukaże się w dniu otwarcia wystawy, zawiera przetłumaczone po raz pierwszy na polski najważniejsze teksty Roberta Morrisa.

W ramach wystawy odbędą  się również warsztaty z udziałem Joanny Szymajdy –  wybitnej specjalistki z zakresu tańca współczesnego a także członków Stowarzyszenie Teatralnego Chorea. Na październik planowana jest także sesja poświęcona twórczości Morrisa.

 

Robert Morris. Uwagi o rzeźbie. Obiekty, instalacje, filmy.

24 czerwca — 24 października 2010

ms2, ul. Ogrodowa 19, Łódź

Wystawa we współpracy z Museum Abteiberg w Mönchengladbach

kurator: Susanne Titz / Museum Abteiberg, Mönchengladbach (Niemcy)

współpraca kuratorska: Katarzyna Słoboda

koordynator: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google