Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Santo Subito
Santo Subito Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Galeria Stowarzyszenia Sztuk-Pol   
21.04.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Powszechna, ale powierzchowna estetyzacja – czynienie życia ładnym, a tym samym prostszym do przyjęcia, dotyka niemal każdej sfery ludzkiej egzystencji. 

Kształtowanie i zmiana image’u, dbanie o wizerunek to strategie, w większym lub mniejszym stopniu, przyjmowane przez współczesnych. W wyniku takich zabiegów wypracowywane i doprowadzane do perfekcji  piękne wizerunki odłączają się od swych wzorców i stają się punktem odniesienia same dla siebie.W swym najnowszym projekcie Santo Subito,od 16 kwietnia 2010 roku prezentowanym w Stróżówce – galerii Stowarzyszenia Sztuk-Pol, Bartek Jarmoliński podejmuje problematykę alienacji tożsamości artysty w stosunku do jego wizerunku. W odmienionej przestrzeni galerii zostanie zaprezentowana instalacja, której serce stanowią dwa portrety: Fridy Kahlo oraz Pablo Picassa. Artystów nieprzypadkowych, bowiem to między innymi ich nazwiska zostały użyte, jako marki produktów: kosmetyków, alkoholu i samochodu.

źródło: materiały organizatora
źródło: materiały organizatora

Jarmoliński przedstawiając portrety twórców w formie stylizowanej na bizantyjskie ikony pyta o współczesny sens i znaczenie wizerunku artysty. Twarze,a czasem same nazwiska twórców zostały bowiem wchłonięte przez kulturę masową na tyle silnie, że w zbiorowej świadomości funkcjonują przede wszystkim jako marki konkretnych przedmiotów. Balansując między pojęciami świętości, ikony, znaku, znaczenia Jarmoliński zwraca uwagę na komercjalizację i uprzedmiotowienie statusu artysty. Kim jest twórca, którego nazwisko w zbiorowej świadomości kojarzone jest  z konkretnym produktem a nie stworzonymi przez niego dziełami? Jaka jest społeczność, która karmi się wyalienowanymi znakami, nie znając ich źródła,tożsamości a tym samym znaczenia. Jak jest kultura, która pozwala by sens został zastąpiony przez symulakrum?

Galeria Stowarzyszenia Sztuk-Pol Stróżówka,ul. Pomorska 34/36, wernisaż 16 kwietnia 2010 roku, godz. 19. Czynne do 30kwietnia 2010, od wtorku do piątku, od 16 do 19.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google