Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Strefa Kontaktu
Strefa Kontaktu Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Galeria Manhattan   
10.05.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

"Strefa Kontaktu" jest konfrontacją dwóch różnych pokoleniowo osobowości artystycznych: Krzysztofa Zarębskiego i Alicji Żebrowskiej a jej celem jest określenie filogenezy-rozwoju  i relacji artystycznego pokrewieństwa. 

Punktem wyjścia dla tej konfrontacji będzie artystyczne spotkanie (wystawa) tych dwojga artystów, które miało miejsce w 1981 w lubelskim BWA. Wówczas, Krzysztof Zarębski, jako ukształtowany artysta, zaangażował Alicję Żebrowską, młodziutką adeptkę sztuk pięknych, do jednej ze swych akcji skupionych na misterium cielesności i erotyzmu, tłumionym w tamtej epoce przez komunistyczny etos pracy. 

W tym artystycznym spotkaniu role zostały odwrócone, bo zmienił się przecież charakter sztuki Żebrowskiej akcentującej coraz mocniej etos patriotyczny – zmarginalizowany czy też wyśmiany w nurcie ironiczno-krytycznym ostatnich dekad czy wręcz potraktowany jako abject. Tym razem osią prezentowanej wystawy stał się jej ostatni film Avunculus (2009, zrealizowany dla TVP Silesia, 22 min.), którego ideą jest zmitologizowanie postaci dziewięciu górników zabitych podczas pacyfikacji Kopalni Wujek w 1981 roku.

Ta opowieść stała się punktem wyjścia w myśleniu o wystawie i tym samym okazała się wielką prowokacją wobec Zarębskiego, który – przedstawiający siebie ostatnio jako truteń – ze swym skupieniem na sprawach Erosa musiał odpowiedzieć na to nowe wyzwanie. Trzydzieści lat temu Zarębski inkorporował Żebrowską, a teraz relacja radykalnie odwróciła się, jeśli uwzględnić fakt, że Zarębski raczej stroni od problematyki politycznej czy moralnej. Jest to konfrontacja rodząca kwestię odpowiedzialności, która zawsze wiąże się z konstytucją (ontogenezą) świadomej siebie podmiotowości.

Kazimierz Piotrowski, kurator  tej wystawy, pragnie stworzyć tak jak wówczas „strefę kontaktu” tych dwojga artystów, ale  zupełnie nową - dwie paralerne i antagonistycze narracje, przeplatające się niczym w marzeniu sennym. Jest to swoisty test po latach – sprawdzian z przenikliwości ich sztuki.

 

Zarębski - Żebrowska

spotkanie po latach

filmy, obiekty, dokumentacja

14 maja - 11 czerwca, 2010

otwarcie: 14 maja, godz. 19.00

kurator wystawy:  Kazimierz Piotrowski

miejsce:

Galeria Manhattan, Wigury 15, Łódź

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google