Wczytywanie strony... Proszę czekać...
tuPORT Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: B?a?ej Filanowski   
28.03.2011.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

25. marca zapraszamy do galerii FabrySTREFA na otwarcie długo oczekiwanej w Łodzi wystawy najnowszych prac Wojtka Domagalskiego. Znajdą się na niej dwa cykle: „Tu” i „Port”. Łączy je, nurtujący artystę, uniwersalny problem malarstwa: jak zawrzeć w logice obrazu – logikę oglądanego świata.

plakat do wystawy, projekt M.Justyna 

Cykl „Tu” to efekt godzin spędzonych na obserwacji krajobrazu z okien pociągu relacji Łódź-Warszawa. Pejzaż, oglądany jedynie przez moment, jest wysoce niewygodny. Aby go przedstawić, malarz musi opierać się na wspomnieniach. Pomocą może służyć fotografia: pozwala ona uchwycić migawkowy zapis otoczenia, choć często efekt daleko odbiega od rzeczywistości. Utrwalone zostają smugi światła, niewyraźne kształty, sylwety obiektów. Choć obraz zostaje zarejestrowany, to wciąż dokładna lokalizacja pejzażu pozostaje niemożliwa do ustalenia. Ratunkiem okazuje się „tu”. To właśnie „tu” pozwala naszemu „ja” na opanowanie niepokojów. Wyzwala nas z przymusu precyzji. Nie wymaga podania długości i szerokości geograficznej lokacji, o której myślimy. Zawsze nam towarzyszy i jest zdolne określić każde miejsce, jeśli tylko tego zapragniemy. Wojtek Domagalski użył „tu” jako tytuł swojej pracy dyplomowej. Składają się na nią grafiki oparte na dokumentacji fotograficznej. Pozornie abstrakcyjne, w istocie są pejzażami, w których zredukowano wszystko z wyjątkiem płaszczyzny nieba. Towarzyszy im książka artystyczna, która jest intrygującą grą ze słowem, pojęciem i obrazem. „Tu” Domagalskiego pokazywane było w kameralnej krakowskiej galerii Postrpolex („Tu”, 2010) oraz w Warszawskim terminalu lotniska im. Fryderyka Chopina („Coming Out”, 2010). Kolejnym przystankiem jest Łódź, ale na tym nie koniec. Specjalnie na wystawę w FabrySTREFIE zostały przygotowane pocztówki z reprodukcjami grafik. W ten sposób „Tu” pokona kolejne granice.

W cyklu „Port” artysta bada morfologię malarstwa. Punktem wyjścia ponownie jest pejzaż – cykl przedstawia wodne akweny. Za pomocą tradycyjnych środków malarskich artysta buduje na powierzchni płótna kompozycję pełną ukrytych elementów, niuansów kolorystycznych, blików światła. Paradoksalnie nie mamy do czynienia z abstrakcją, ale przeciwnie – z silnym związkiem z rzeczywistością. Mimo to odbiorcy trudno jest stwierdzić, czy widzimy pejzaż z perspektywy zdjęcia lotniczego, czy są to podwodne impresje czy może obraz powierzchni morza. Intuicyjnie szukamy punktu odniesienia, który niczym kompas wskaże nam prawidłowy tok rozumowania. Poszukujemy podziałów, różnic i detali. „Port”, podobnie jak „Tu”, dotyka zagadnień związanych z miejscem: w jaki sposób skojarzyć z miejscem coś tak jednorodnego jak podmorskie głębiny czy tafla morza? Czy rzeczywiście obraz może skierować nas do właściwego miejsca?   

TU - Grafika
TU - Grafika

Wojtek Domagalski urodził się w 1984 roku w Łodzi. W 2010 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kształcił się w pracowniach: Lecha Majewskiego, Andrzeja Węcławskiego i Pawła Nowaka. Zajmuje się grafiką, plakatem, malarstwem i rysunkiem. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. Jego prace pokazywano m.in. w Niemczech, Japonii, Słowenii i Rosji.

 

 

 

„tuPORT” – wystawa Wojtka Domagalskiego

Otwarcie: 25 marca 2011 godzina 18.00, Galeria FabrySTREFA, Piotrkowska 138/140, Łódź

Wystawa czynna do 9 kwietnia 2011 w dniach czwartek-sobota od 17.00 do 19.00.

Zaprasza Stowarzyszenie Fabrykancka, www.fabrykancka.org

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google