Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Weeping Chandelier
Weeping Chandelier Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat.org   
14.06.2010.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Project jest zainspirowany rozpadem rzeczy pozornie bezcennych, kruchych i delikatnych. ‘Weeping Chandelier’ czyli Płaczący Żyrandol to anty-logo elitarnej konsumpcji.  Symbolizuje dekonstrukcję tego co cenne i niepowtarzalne. ‘Weeping Chandelier’ jest eksperymentem nadawania rzeczom niezwykłym cech przedmiotów zwyczajnych i vice versa, tworzenia poprzez odejście od nadmiernej wartości nadawanej dziełom sztuki.

Liliana Kryńska wyemigrowała z Łodzi do USA jako dziecko. Skończyła studia plastyczne na wydziale malarstwa w College for Creative Studies w Detroit. Zamieszkała w Nowym Jorku, tam prowadziła własną pracownię w której wystawiała swoje obrazy oraz pracowała w kilku komercyjnych galeriach sztuki. Po 5 latach przeprowadziła się do Londynu, gdzie ukończyła studia wyższe w Goldsmiths College na kierunku Teoria Sztuki Współczesnej. Po obronie pracy dyplomowej wróciła do Łodzi i zajęła się promocją sztuki niekomercyjnej.

zdjecie autorstwa Cansu Boguslu

"Od dawna moja sztuka była inspirowana rozpadem i rozkładem rzeczy pozornie bezcennych, kruchych i delikatnych. Fascynował mnie proces powolnego przemijania i naszej bezsilności wobec destrukcyjnego wpływu czasu. Wzorowałam moje obrazy na rozdłubanych ścianach, wyrytych w nich dziurach i odpadających warstwach farb. Często te zniszczone powierzchnie kryją w sobie zapomniane momenty, traumę i ludzkie przeżycia. Przypominają w swojej plastyczności ludzkie ciało, skazane na bezlitosność czasu. 

Jednak malarstwo niosło ze sobą kult dodawania wartości i cenności rzeczom martwym, stając się obiektem elitarnej konsumpcji. Praca w wielkich komercyjnych galeriach nadała mi pewnego dystansu i cynizmu do tych „rzeczy” i na pewien czas rozstałam się z malarstwem. Szukałam innej, bardziej prostej i adresowanej do szerszej rzeszy odbiorców drogi przekazu, ogólnie dostępnej i mniej elitarnej, zachowując jednak do pewnego stopnia unikalność każdej stworzonej rzeczy.

Tak powstał Projekt Adorateur - Weeping Chandelier. 'Płaczący żyrandol' w dość dosłowny sposób przedstawia, niczym logo, kruchość rzeczy cennych. Ubiór, czyli koszulka, jest jednocześnie bardzo cielesna i użytkowa, dostępna i prosta. Każda też jest na swój sposób inna, ma pewne wady i unikalne zalety które nie powtarzają się w pozostałych."

Pokaz ubioru i prac autorstwa Liliany Kryńskiej - 19 czerwca, o godz. 20.00.

Zagrają: Wandachowicz i DJ Jerem

Miejsce: Ms Cafe w budynku Muzeum Sztuki

ul. Więckowskiego 36

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google