Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Sztuka arrow Z?o czai si? pod mikroskopem
Z?o czai si? pod mikroskopem Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Ba?ucki O?rodek Kultury   
25.09.2009.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Trójka artystów z Łodzi – Rafael Akahira, Piotr Pasiewicz oraz Jan Wasiński  postanowili wspólnie zaprezentować swoje prace w Galerii Promocji Młodych. Obserwatorzy łódzkiej młodej sceny artystycznej z pewnością zetknęli się już z charakterystycznym stylem rysunków Piotra Pasiewicza, z budzącymi niepokój płótnami Janka Wasińskiego oraz feerią barw w pracach Rafaela Akahiry. Wszystkich trzech, wychowanych w erze nauki, technologii i racjonalizmu fascynują potwory rodem z mitów, baśni i legend.  

Ludzkość przez wieki oswajała świat. Zaćmień słońca czy niszczących huraganów już nie interpretujemy jako gniewu bogów, nie wierzymy w moc magii. Jest jednak coś, co napawa nas lękiem od zawsze – choroby i epidemie. Jak znajdziemy remedium na jedną, pojawia się kolejna nieuleczalna. Jesteśmy więc wciąż uzależnieni od biologii, natury, na każdym kroku czają się wirusy, które tylko czyhają na spadek naszej odporności, żeby w końcu nas dopaść i rozmnożyć się w naszych organizmach. Gdyby ktoś o tym zapomniał, z pewnością przypomną mu reklamy pogromców wirusów - środków przeciw przeziębieniu.

Usilnie pracujemy jednak nad tym, aby biologię zastąpić technologią. W dyskursie nowych mediów mówi się o infekowaniu ciał przez technologię, o tym, że wszczepiając sobie implanty i protezy stajemy się cyborgami. Infekcja pierwotnie była terminem odnoszącym się do żywego organizmu. Dziś jednak zainfekować mogą się nie tylko ludzie czy zwierzęta, ale także komputery, bazy danych, systemy elektroniczne. Większość z nas zapewne nie raz znalazła na swojej skrzynce mailowej informacje: „uwaga, groźny wirus”. Zabezpieczamy więc przez wirusami nie tylko nasze organizmy, ale również komputery, telefony komórkowe, bez których często już nie potrafimy żyć.  

Jan Wasiński, HIV
Jan Wasiński, HIV
Postęp technologiczny uśmierzył jedne potwory, ale powołał do życia inne. Prace Akahiry, Pasiewicza i Wasińskiego mówią więc o pierwotnym ludzkim strachu przed tym co groźne i nieznane, przed złem pod różnymi postaciami. Ludzie średniowiecza tworząc wyobrażenia diabłów i demonów próbowali oswoić zło, nadać mu imię, określić cechy charakterystyczne. Dziś próbujemy bagatelizować istnienie potworów sprowadzając je do zabawek, maskotek, filmów fantasy. Trójka prezentowanych artystów w swoich pracach pokazuje ten współczesny bestiariusz widziany ich oczami. Czy kreatury wyobrażone w ich pracach przerażają, śmieszą, prowokują  do refleksji? Na to pytanie każdy ma szanse odpowiedzieć sobie sam, odwiedzając wystawę „Creatures Art”.

Creatures Art, wernisaż 2 października, godz. 18.00, Galeria Promocji Młodych,
ul. Limanowskiego 166, wystawa czynna do 13 października, pt. – pt. w godz. 10-16
lub po umówieniu telefonicznym 42 651 50 30 wew. 16.  

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google