Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Kultura arrow Teatr arrow ?mier? banalna czy heroiczna?
?mier? banalna czy heroiczna? Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat. Galeria Manhattan   
01.03.2011.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Alicja Żebrowska to jedna z czołowych postaci, tworzących współczesną scenę sztuki w Polsce. Często zaliczana do nurtu sztuki krytycznej. W swoich pracach intensywnie eksploruje obszary objęte strefą tabu, podejmuje tematy marginalne, podskórne, pomijane, penetruje wyobraźnię i odmienne stany świadomości. W ostatnich kilku latach w jej twórczości widoczne są również wątki społeczne i patriotyczne..

Na spotkaniu organizowanym przez Galerię Manhattan artystka ponownie wykroczy poza sferę tabu, przeciwstawiając się panującej dziś modzie na usuwanie poza margines świadomości motywu śmierci. Zjawisku cechującemu współczesnego człowieka, żyjącego zgodnie ze słowami Balzaka: "śmierć jest nazbyt pewna, więc zapomnijmy ją". Artystka nie zapomina. Więcej, nie pozwala zapomnieć innym. Pokaz jej filmów dotyczyć będzie konfrontacji na poziomie artystycznego przekazu, różnego rozumienia śmierci, a także konotacji społecznego odbioru analogicznych zdarzeń.

Ma to sprowokować do dyskusji, w której udział wezmą poza samą Alicją Żebrowską również zaproszeni historycy, filozofowie oraz antropolog kultury. Artystka w ten sposób chce postawić ten problem do analizy, w szczególności młodemu pokoleniu Polaków. Jej intencją jest potraktowanie go w wielu aspektach interpretacyjnych jako zagadnienie artystyczne, polityczne, moralne oraz osobiste. Skłonienie do przełamania strachu i zadania ważnych pytań o to, czym w zasadzie jest śmierć dla każdego z nas, jak ją dziś odbieramy - czy jest ona jedynie medialnie popularnym widowiskiem rozgrywającym się na scenie szeroko rozumianej sztuki, czy też doświadczamy jej również na innych poziomach naszych egzystencji.

Alicja Żebrowska - "Śmierć banalna czy heroiczna", pokaz filmów/spotkanie z artystką, panel dyskusyjny, 4.03.2011, godz. 18:00, Galeria Manhattan

Artystka pokaże fragmenty sześciu swoich filmów:
Kamienienie, 1993
Metatrauma, 1998
Regresja, 1997/2000
Złota gałąź, 2004
Śmierć Hodowcy Motyli, 2008
Avunculus, 2009  

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google

reklama google