Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow ?ód? kontra stolica
?ód? kontra stolica Drukuj Wyślij znajomemu
12.02.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Warszawa będzie rywalizować z Łodzią o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wcześniej walczyliśmy ze Szczecinem, Poznaniem, Toruniem Gdańskiem i Lublinem. Wszyscy czekają, co zrobi Wrocław?

Z naszych informacji wynika, że miasta biorące udział w tym wyścigu z niepokojem oczekują na decyzję, czy do rywalizacji włączy się Wrocław. Jeśli tak się stanie, to stolica Dolnego Śląska stanie się głównym faworytem wyścigu. Wrocław w ostatnim czasie mocno promował się w Europie, bo był polskim kandydatem do organizacji wystawy Expo 2012. Na razie nie wiadomo, czy Wrocław podejmie wyzwanie.
- Wbrew pozorom stolica nie jest dla nas największym zagrożeniem. W Warszawie z pewnością włodarze naciskali na rozwinięcie tej inicjatywy. Obawiam się bardziej Torunia i Szczecina, jak zaczną mocno działać. Cały czas prowadzimy monitoring mediów i pilnujemy działań innych miast. Nie poddamy się bez ostrej walki - twierdzi Krzysztof Candrowicz, wybrany niedawno na Łodzianina Roku 2007 i szef Łódź Art Center, która jest pomysłodawcą ubiegania się o ten prestiżowy tytuł.
Łódzki magistrat podjął decyzję, że właśnie Międzynarodowe Centrum Sztuki ŁAC przygotuje strategię działania i będzie nadzorować nasze przygotowania.
Kilka dni temu ogłoszono, że pełnomocnikiem Warszawy w walce o ten tytuł została Ewa Czeszejko-Sochacka. Pomagać jej będą dyrektorzy Biura Kultury i Biura Promocji Warszawy oraz m.in. Wojciech Trzciński, twórca Fabryki Trzciny i autorka Programu Rozwoju Kultury w Warszawie na lata 2009-2020, Dorota Ilczuk.
Ważnymi elementami przygotowań ma być wzbogacenie programów międzynarodowych cyklicznych festiwali artystycznych i obchodów rocznic. Tych zapowiada się kilka, np. Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008 czy Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 oraz obchody Roku Chopina 2010.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI