Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow ?ódzka Dolina Krzemowa
?ódzka Dolina Krzemowa Drukuj Wyślij znajomemu
09.01.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Na całym świecie działa ponad tysiąc technoparków, czyli miejsc skupiających firmy nowoczesnych technologii. To właśnie w inkubatorach technologicznych powstały pomysły kalkulatora, mikroprocesora i telefonu komórkowego. W Łodzi technopark powstał we wrześniu i już teraz zaczyna brakować w nim miejsca dla nowych firm.

Choć mało osób o tym wie, pierwszy na świecie technopark to słynna Dolina Krzemowa w Palo Alto w Kalifornii. W latach 50. XX wieku do Silicon Valley zaczęły napływać firmy, zajmujące się m.in. produkcją radarów, ale prawdziwy rozwój nastąpił w latach 80., czyli erze komputerów. Dziś swoje siedziby mają tam tacy giganci jak AMD, Intel, Electronic Arts, eBay, Cisco, Yahoo!, Google, Apple i ponad 700 innych innowacyjnych firm.
W Łodzi potentatów - jeszcze - nie ma, ale tym, co powstaje przy ul. Dubois, można się pochwalić. I to z czystym sumieniem.

Fotel z kręgosłupem
Mowa tu choćby o firmie Liw Projekt, która produkuje fotele dla dzieci niepełnosprawnych, w całości oparte na własnych rozwiązaniach technicznych i w pełni opatentowanych i wymyślonych przez właściciela firmy - Grzegorza Kordyla. Innowacyjność to przede wszystkim specjalny kręgosłup fotela, który można jednym ruchem ręki ułożyć w wybranej pozycji, a później tylko dokręcić specjalną śrubą. Całym urządzeniem można sterować za pomocą pilota, który ustawia dziecko w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej. To ważne np. przy ubieraniu małego pacjenta.
Za pomysł fotela Liw Projekt dostała nawet nagrodę prezydenta miasta. Nagroda to wyjazd razem z Jerzym Kropiwnickim za granicę. Na razie nie wiadomo dokąd, bo kalendarza wizyt za granicą Urząd Miasta Łodzi jeszcze nie ustalił. Monika Kordyl z Liw Projekt chciałaby wybrać się na zachód Europy. - Najchętniej do Brukseli - mówi.
Firma małżeństwa Kordylów na swoim koncie ma jeszcze kilka innych sukcesów. Jeden z nich to specjalna proteza, dzięki której niepełnosprawny Jaś Mela dotarł z Markiem Kamińskim na Biegun Północny.
W technoparku firma ma tylko biuro handlowe, urządzenia produkuje się gdzie indziej. Samo wprowadzenie się, załatwienie niezbędnych formalności i rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami inkubatora z ul. Dubois zajęły raptem dwa tygodnie.

Też skorzystamy
Jeszcze krócej, bo tydzień, trwało wejście do technoparku pierwszej firmy - COBA Solutions. Przedsiębiorstwo wprowadziło się do nowej siedziby już na początku października. - Przyciągnęły nas warunki i prestiż, jakim cieszą się technoparki na całym świecie - mówi Wojciech Zieliński, współwłaściciel i prezes zarządu COBA Solutions. - To miejsce się rozwinie, jak na Zachodzie, a my z tego skorzystamy.
Firma zajmuje się zaawansowanymi rozwiązaniami informatycznymi dla biznesu, przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Wojciech Zieliński, oprócz warunków, preferencyjnych czynszów i udogodnień w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym chwali sobie jeszcze jedną rzecz: możliwość skorzystania z sal konferencyjnych technoparku.
- Klient wie, że spotyka się wtedy na neutralnym gruncie, nie na obcym terenie biura kontrahenta - podkreśla prezes. - To bardzo ułatwia prowadzenie negocjacji.
A skoro o rozmowach... W budynku mieści się czternaście firm. Ich pracownicy i właściciele spotykają się na korytarzach, czasem plotkują, czasem debatują o poważniejszych sprawach. Wojciech Zieliński właśnie na korytarzu, w nieformalnej rozmowie, rozpoczął wstępne rozmowy o nowym interesie.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI