Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Po??cz? ?ód? ze ?wiatem?
Po??cz? ?ód? ze ?wiatem? Drukuj Wyślij znajomemu
06.03.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Mamy znakomitą informację dla kierowców. Jeszcze przez dwa lata nie będziemy płacić za przyjazd autostradą A2 ze Strykowa do Konina. Na początku 2010 roku zacznie się budowa trasy S-8 z Łodzi do Wrocławia.

Takie informacje przekazał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który przyjechał w poniedziałek do naszego miasta. Spotkał się z wojewodą Jolantą Chełmińską i parlamentarzystami z regionu. Następnie przedstawił najważniejsze plany inwestycyjne dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej w województwie łódzkim. Podobne zapowiedzi słyszeliśmy już wielokrotnie. Czy znów skończy się tylko na obietnicach?
Wiele wskazuje na to, że nie. Choćby dlatego, że w 2012 roku organizujemy wspólnie z Ukrainą piłkarskie mistrzostwa Europy. Jeśli nie wybudujemy dobrych dróg, UEFA odbierze nam imprezę.

Czasu jest niewiele i dlatego nie możemy zmarnować nawet jednego dnia - mówi Cezary Grabarczyk. Żeby nie tracić czasu, prawie nie zmieniałem koncepcji przygotowanej przez poprzedników.

Dla łodzian najważniejszą sprawą jest droga ekspresowa S-8. Jak wcześniej informowaliśmy, zostanie poprowadzona z Białegostoku do Wrocławia przez Warszawę i Łódź.

Tu są zaległości, bo w tej sprawie rząd Jarosława Kaczyńskiego nie zrobił nic, choć na dokumentację łódzkiego odcinka w budżecie państwa były przeznaczone pieniądze. W 2009 roku uzyskamy niezbędne decyzje i pozwolenia na budowę. Ekipy zaczną pracę na początku 2010 roku, a dwa lata później droga będzie gotowa - zapewnia Cezary Grabarczyk.
Minister i towarzyszący mu Janusz Koper, nowy dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, mówili również o budowie autostrad A1 i A2. Obie mają być w całości gotowe w 2011 roku. Dyrektor Koper zapowiedział, że jeszcze przez dwa lata przejazd A2 z Konina do Strykowa będzie darmowy.

Zanim zaczniemy pobierać pieniądze, trasa musi spełniać wymogi płatnej autostrady. Trzeba m.in. wybudować stacje benzynowe, zainstalować telefony alarmowe i zrobić bramki, w których pobierane będą opłaty - zapowiada Janusz Koper.
Minister sporo mówił o kolei. Przyznał, że pociąg z Łodzi do Warszawy szybciej pojedzie dopiero za cztery lata. Chociaż wielokrotnie obiecywano, że remont torowiska zakończy się wcześniej.
- W 2012 roku podróż do stolicy zajmie nam godzinę i 15 minut. Takie remonty trwają najdłużej, bo podczas prac muszą jednocześnie kursować pociągi - tłumaczy Grabarczyk.
Minister zapowiedział przygotowania do budowy szybkich kolei w Polsce. Odżył plan słynnej trasy Y z Wrocławia do Warszawy przez Łódź z odnogą do Poznania.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI