Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Ruszy? niedorobiony ?TR
Ruszy? niedorobiony ?TR Drukuj Wyślij znajomemu
03.07.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Po roku remontów torowisk w całym mieście w końcu ruszył Łódzki Tramwaj Regionalny. Od pozostałych pojazdów różni się tylko tym, że ciszej jedzie i ma klimatyzację. O szybkim podróżowaniu po Łodzi na razie możemy pomarzyć. Inwestycja paraliżowała ruch w mieście przez rok.

Zmienionymi trasami jeździło kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych. Kilka ulic było zamkniętych dla ruchu samochodowego. Łodzianie przeklinali drogowców, a pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego uspokajali i wmawiali mieszkańcom, że pierwszego lipca ŁTR-em pojadą szybko i wygodnie. Teraz twierdzą, że bardzo sprawnie będziemy podróżować dopiero jesienią. po zakończeniu wszystkich remontów ulic wzdłuż 16-kilometrowej trasy ŁTR od Helenówka do Chocianowic. Do końca sierpnia będą prowadzone prace wykończeniowe. Ponadto na ul. Kościuszki, Zachodniej, Piotrkowskiej i rondzie Lotników Lwowskich będzie niedługo wymieniana nawierzchnia, zniszczona przez ciężki sprzęt w czasie wymiany torowiska. Roboty na ul. Zachodniej przy Manufakturze zakończą się dopiero w listopadzie. Do tego czasu pojazd w tych miejscach musi zwalniać, by nie narazić na niebezpieczeństwo pasażerów i robotników.

Na razie więc ŁTR nie jest ani szybki, ani regionalny. Żeby spełnić drugi warunek, konieczna jest dalsza modernizacja torowiska do Zgierza i Pabianic. Nie wiadomo dokładnie kiedy tak się stanie. Ponoć władze Zgierza we wrześniu złożą wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Mimo to we wtorek na placu Niepodległości nastąpiło oficjalne otwarcie ŁTR. Na uroczystość przyjechał m.in. prezydent Jerzy Kropiwnicki i jego zastępcy Włodzimierz Tomaszewski i Jarosław Wojcieszek oraz marszałek województwa Włodzimierz Fisiak i wojewoda Jolanta Chełmińska.
- Na trasie ŁTR jeździ linia 11, a podróż trwa 55 minut. 10 nowoczesnych pojazdów jeździ co 10 minut. Obecnie testujemy system sterowania ruchem, który usprawni jazdę nowoczesnym tramwajem. Sprawdzanie powinno zakończyć się za miesiąc i od sierpnia tramwaj przyspieszy. Po wakacjach, kiedy zwiększy się natężenie ruchu, możliwe są kolejne zmiany w sterowaniu ŁTR - mówi Krzysztof Wąsowicz, prezes MPK.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI