Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Taka b?dzie nowa ?ód?
Taka b?dzie nowa ?ód? Drukuj Wyślij znajomemu
15.09.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Kolejne biurowce i osiedla mieszkaniowe, między innymi w dawnych fabrykach, mają tworzyć nowe oblicze miasta.

 

Wreszcie zaczyna się ruch wokół trochę ignorowanej przez inwestorów części ulicy Piotrkowskiej ciągnącej się od ul. Piłsudskiego do pl. Niepodległości. Już wiadomo, jak potoczą się losy kompleksu pofabrycznego należącego niegdyś do Ludwika Geyera, czyli późniejszych zakładów Eskimo przy ul. Piotrkowskiej 295.
W 12,5-hektarowym kompleksie zamkniętym ulicami Piotrkowską i Wólczańską powstaną luksusowe apartamenty, sklepy i punkty usługowe oraz spora enklawa zieleni.
- Pas zieleni, pod którym będzie rzeka Jasień, pobiegnie przez cały teren byłych zakładów Eskimo - opowiada Maciej Tomaszewski, dyrektor do spraw inwestycji w polsko-hiszpańskiej firmie Urbanica, która trzy lata temu kupiła Eskimo. - Żeby to uatrakcyjnić, planujemy fontanny, może uda się odkryć koryto rzeki, ale pod warunkiem, że Jasień nie jest ściekiem.

Co zostanie, co zniknie
W sąsiedztwie zabytkowych pofabrycznych budynków staną nowe.
- Postaramy się, by miały reprezentacyjny wygląd i jednocześnie nawiązywały do historycznej Łodzi - tłumaczy Maciej Tomaszewski.
Inwestor zachowa najcenniejsze zabytkowe obiekty. Od strony Piotrkowskiej - ścianę z budynków, która zasłoni zielony fragment i da intymność wypoczywającym tu łodzianom.
- Zostaną między innymi drapalnia i wieża oraz kamienica przy Piotrkowskiej 293 - wylicza Maciej Tomaszewski.
Resztę budynków przeznaczono do rozbiórki. W ich miejsce staną nowe mieszkania i biura.
- W tej chwili zastanawiamy się nad charakterem tego nowego osiedla - dodaje Maciej Tomaszewski.
Od strony Wólczańskiej zniknie mur zasłaniający dziś kompleks. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować inwestycja i kiedy się zakończy.
- Na razie wiemy, że potrwa ładnych parę lat - mówi Maciej Tomaszewski. - Pewne jest natomiast, że to koniec etapu starej Łodzi. Koniec, którego nie wyznaczyła zmiana ustrojowa. Nowy etap w historii miasta to Manufaktura, rewitalizacja okolic Tymienieckiego czy to, co my planujemy w dawnym Eskimo. Jako łodzianin w czwartym pokoleniu bardzo cieszę się z tych zmian.

Zbiór biur
Do industrialnej zabudowy będą też nawiązywać biurowce, które mają się pojawić w kompleksie pofabrycznym przy Wólczańskiej 243, czyli w dawnej wytwórni trykotów braci Hufferów, a później Wólczance. Część pofabrycznych budynków doczeka się remontu, ale nie zmieni postaci. Niektóre inwestor rozbuduje. Będzie to powrót do oryginalnej ceglanej architektury fabryki, którą dawno temu otynkowano.
Stojąca w pobliskim parku willa braci Hufferów - piękny, choć solidnie zniszczony budynek, nareszcie doczeka się remontu.
Nowoczesny biurowiec ma za to stanąć u zbiegu Kopcińskiego i Narutowicza. Budynek ma mieć sześć kondygnacji oraz podziemne parkingi.

Jeszcze raz cztery gwiazdki
Nową inwestycję zapowiedziała firma Echo Investment. Chce ona u zbiegu Piłsudskiego i Sienkiewicza wybudować czterogwiazdkowy hotel sieci Novotel. Ma on górować nad sąsiednimi budynkami, między innymi hotelami Ibis i Campanile. Będzie miał aż jedenaście pięter. Na powierzchni 1.450 m kw. zmieszczą się 162 klimatyzowane pokoje, w tym apartamenty i pokoje dla niepełnosprawnych. Oczywiście będzie bar, restauracja, sale konferencyjne, klub fitness.
Budowa Novotelu zacznie się w 2009 r. Pierwsi goście będą tu mogli zamieszkać dwa lata później. Inwestycja będzie kosztować około 45 milionów zł.

 

Komentarze (2)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI