Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Wy?ej, jeszcze wy?ej
Wy?ej, jeszcze wy?ej Drukuj Wyślij znajomemu
03.07.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Łódzki hotel Hilton miał szansę być najwyższym budynkiem w Łodzi. Na przeszkodzie stanęły... przepisy lotnicze. To który gmach jest najwyższy w mieście? Czy szykuje mu się konkurencja?


Planowana wysokość hotelu słynnej amerykańskiej sieci to około 100 metrów. Hilton, przy zbiegu ul. Piotrkowskiej, al. Kościuszki i Mickiewicza, znajduje się jednak w promieniu sześciu kilometrów od Portu Lotniczego Łódź im. Reymonta. W tej strefie budynki nie mogą przekraczać pewnej wysokości. W przypadku Hiltona - 76 metrów.

Pierwsza trójka
Ale w okolicy są budynki wyższe. Co prawda raptem o dwa metry, ale zawsze. To dwa wieżowce Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, czyli popularnego Manhattanu. Co ciekawe, 78-metrowe drapacze chmur mają identyczną wysokość, ale różnią się ilością kondygnacji. Blok przy al. Piłsudskiego 7 ma 23 piętra, przy ul. Piotrkowskiej 182 - 24 piętra. W obu przypadkach trzeba doliczyć dwie kondygnacje techniczne.
Tuż obok Manhattanu znajduje się najwyższy biurowiec Łodzi. Red Tower (inaczej BRE Tower) przy Piotrkowskiej 148/150 ma 76 metrów "wzrostu" i 22 piętra.

Powyżej 100 metrów
Miejsce czwarte zajmuje jeden z niewielu wysokościowców ulokowanych poza ścisłym centrum, czyli w okolicy Pietryny i Centralu. To Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego, popularnie zwane szpitalem na Czechosłowackiej. Budynek ma 72,5 m.
Nieco na uboczu położone są kolejne drapacze - dwa 18-piętrowe bliźniacze budynki byłej Centrali Handlu Zagranicznego, przy ul. Traugutta 21/23 i 25. Mierzą po 68 m i są o 3 metry wyższe niż budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ul. Zamenhofa 2).
Wśród najwyższych łódzkich budowli są też 62-metrowe budynki Urzędu Marszałkowskiego (al. Piłsudskiego 8), Centralny Dom Maklerski Pekao S.A. (al. Piłsudskiego 12), Tricotextil (ul. Piotrkowska 270), PKP S.A. (ul. Tuwima 28) i Orion (ul. Sienkiewicza 85/87).
Ale już wkrótce lista najwyższych może być nieaktualna. Do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęło kilkanaście wniosków o budowę wieżowców o wysokości powyżej 100 metrów. Jeżeli będą poza 6-kilometrową strefą bezpieczeństwa lotniska, nic nie stanie na przeszkodzie, żeby powstały i zmieniły architektoniczny pejzaż Łodzi. 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI