Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Bud?et ?odzi 2008
Bud?et ?odzi 2008 Drukuj Wyślij znajomemu
08.01.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

W tym roku władze Łodzi zamierzają zafundować nam pandemonium! Drogowcy sparaliżują całe miasto. Będą wymieniać nawierzchnie, torowiska, remontować wiadukty, kanalizację. Dlaczego? Bo mamy w budżecie na to mnóstwo pieniędzy.

Największą inwestycją będzie budowa ul. Śląskiej. Nowy odcinek ulicy, który połączy Della z węzłem autostradowym "Andrespol" będzie kosztował 30 mln zł. W centrum miasta rozpocznie się budowa bulwaru Narutowicza, czyli modernizacja ulicy Narutowicza i Zielonej na odcinku od ul. Wierzbowej do placu Hallera. Wydamy na to 25 mln zł. Będą modernizowane m.in. ulice Rudzka, Inflancka, Rojna, Pabianicka (od Rudzkiej do granic miasta). Drogowcy pojawią się nawet na wyremontowanej niedawno alei Włókniarzy/Jana Pawła II. Tu wybudują ścieżki rowerowe i zajmą się wiaduktem przy EC 2. Wiele ulic skorzysta w tym roku z dobrodziejstwa wymiany sieci wodno-kanalizacyjnych za unijne pieniądze. Ale przy okazji drogowcy wymienią tam też nawierzchnię zamykając - naturalnie - ulice dla ruchu.


Za część pieniędzy budżetowych powstaną projekty i przygotowania pod następne inwestycje, bo ani w 2009 r., ani w 2010 r. władze miasta nie dadzą kierowcom odpocząć. Musimy się przygotować na kolejne modernizacje m.in. ul. Sienkiewicza i nieruszonego dotychczas odcinka Kilińskiego (od Narutowicza do Orlej). I na duże budowy jak na przykład budowę trasy "Górna" łączącej aleję Jana Pawła II z ul. Rzgowską.

Ale nie tylko na drogi będziemy wydawać pieniądze. Łódź podgoni z budową hali wielofunkcyjnej przy ŁKS (otwarcie w 2009 r.). Co ciekawe: w budżecie na 2008 r. pojawiała się już nowa pozycja: "Miejski Stadion wraz z infrastrukturą" (w tym roku jest na to 20 mln zł). W ramach tego projektu uporządkowana będzie okolica al. Unii Lubelskiej, gdzie jest ŁKS, a będzie hala, aquapark, i w przyszłości stadion miejski. Jak co roku sporo pieniędzy pójdzie na budowę bloków komunalnych na Olechowie i zbrojenie terenów pod budownictwo w tym obszarze miasta.

Tak mniej więcej wyglądają wydatki inwestycyjne w budżecie Łodzi na 2008 rok, nad którym jutro będą dyskutować łódzcy radni.

Dochody Łodzi w 2008 r. wyniosą 2,3 mld zł. To mniej niż ma Wrocław, czy Kraków, gdzie są trzymiliardowe budżety, a zdecydowanie mniej niż Warszawa. Budżet stolicy wynosi 9 mld zł!

Prezydent Kropiwnicki zapewnia, że nasz budżet powiększy się w ciągu roku, bo skarbnik miasta będzie dopisywał do niego systematycznie kolejne transze unijnych pieniędzy przyznawanych na inwestycje. Wydatki miasta wyniosą 2,4 mld zł, a deficyt, czyli tak zwana dziura budżetowa to 114 mln zł (nie przekroczy 5 proc.).

Trzy czwarte budżetu pójdzie na "przejedzenie". Tak jak każdy samorząd w Polsce Łódź najwięcej wyda na oświatę i wychowanie. Aż 23,5 proc. miejskich pieniędzy przeznaczymy na utrzymanie szkół, przedszkoli, pomoce naukowe, wynagrodzenie dla nauczycieli.

Na drugim miejscu pod względem wydatków jest transport i łączność (21,6 proc.), a na trzecim - pomoc społeczna (14,3 proc.). - To przykra konstatacja. Łódź jest miastem, w którym co siódmą złotówkę wydajemy na pomoc osobom biednym lub nie radzącym sobie w życiu - zauważa Grzegorz Matuszak, wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Najważniejsza kwota w budżecie pieniądze na inwestycje. To właśnie po nich można się zorientować, jaka jest kondycja miasta. Tak jak w rodzinie: jeśli pieniędzy wystarcza tylko na jedzenie, ubranie i świadczenia, czyli jest "na styk", to niedobrze. Ale jeśli rodzina jest w stanie się utrzymać, a jeszcze może sobie pozwolić na kupno działki albo na remont mieszkania i zakup nowej kanapy, to znaczy, że finansowo radzi sobie nieźle. Tak jest właśnie z Łodzią. Na szczęście nie wszystko przejadamy: 23,8 proc. całego budżetu możemy wydać na inwestycje. Niektóre będą służyć jeszcze naszym dzieciom i wnukom.

Radni bardzo dobrze oceniają budżet: - Przestał być ślimakiem, a jest pędzącą motorówką - zauważa Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej.
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI