Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Karta rowerowa dowodu nie zast?pi
Karta rowerowa dowodu nie zast?pi Drukuj Wyślij znajomemu
28.12.2007.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Po 200-300 osób stoi w delegaturach Urzędu Miasta Łodzi, żeby złożyć wniosek owymianę dowodu osobistego. Spóźnialskim zostały już tylko trzy dni. Jeszcze 33 tysiące łodzian nie wymieniło dowodu osobistego.

To 5,4 proc. wszystkich pełnoletnich mieszkańców. Wiele osób czeka z tym obowiązkiem na ostatnią chwilę. – Korytarze są oblężone i tak pewnie będzie do ostatniej chwili – wzdycha Teresa Cendrowska, kierownik referatu spraw społecznych delegatury na Bałutach.

W delegaturach zatrudniono dodatkowe osoby do przyjmowania wniosków, urzędnicy pełnią dyżury do godz. 20, pracują nawet w soboty. Ba, pracowali wWigilię i w tym dniu przyjęli tylko 592 wnioski. Także w najbliższą sobotę będą czekać na spóźnialskich od godz. 8 do 20. Mało tego: przyjdą też w sylwestra i będą przyjmować formularze od godz. 8 do 16. – Łódź jest jedynym miastem, którego prezydent podjął takie decyzje, jak wydłużone godziny pracy, dodatkowi pracownicy, przyjmowanie petentów wsobotę czy wysłanie prawie 70 tysięcy sztuk imiennych zaproszeń – mówi Halina Rosiak, wiceprezydent miasta. – Więcej już nie można było zrobić.

Warto skorzystać z tej okazji, bo po Nowym Roku praca w urzędzie wróci do normy i nikt z pracowników nie będzie dyżurował do wieczora ani przychodził specjalnie wsoboty.

Jeśli załatwimy formalności do końca roku, mamy gwarancję, że nowy dokument dostaniemy przed 31 marca 2008 r. To ważna data, bo od 1 kwietnia stary dowód będzie bezużyteczny. Niektórzy czytelnicy mają jednak wątpliwości. – Przecież są inne dokumenty tożsamości – przekonują. – Prawo jazdy, paszport, książeczka wojskowa. Po co koniecznie trzeba mieć dowód?

– Bo ustawa o ewidencji ludności każe go mieć – odpowiada Jan Kasprowicz zreferatu spraw społecznych delegatury Łódź-Śródmieście. – W urzędach można próbować załatwić sprawę, posługując się książeczką wojskową albo żeglarską, ale nie ma pewności, czy się uda.

W śródmiejskiej delegaturze do ostatniej chwili czekało jeszcze sześć tysięcy ludzi. Na Górnej zostało jeszcze 5630 spóźnialskich. – Dowód trzeba wymienić – mówi Marek Pawłowski, kierownik dzielnicowego referatu spraw społecznych. – Nawet wtedy, kiedy ktoś nie jest w stanie wypełnić formularza z powodu wieku czy choroby. Wyręcza go rodzina wobecności naszego pracownika. Taki dowód nie będzie podpisany. Ale jest konieczny, żeby dostać np. zwrot pieniędzy za leki czy załatwić formalności pogrzebowe.

Czytelnicy pytają, czy bez nowego dowodu rzeczywiście nie da się: 11kupić telefonu komórkowego; 11mieszkania; 11dostać kredytu w banku; 11odebrać poleconego na poczcie. Spytaliśmy o to. W wielu przypadkach faktycznie zamiast dowodem można posłużyć się np. paszportem lub prawem jazdy. – Telefon można kupić, zwłaszcza jeśli klient figuruje już w naszych bazach danych – uspokaja Zbigniew Drohobycki, rzecznik TP SA. – Mieszkanie też – dodaje Piotr Czarnecki, łódzki notariusz. – Potrzebny jest tylko jakiś dokument ze zdjęciem, NIP, PESEL i potwierdzenie zameldowania.

Robert Moreń, rzecznik banku Pekao SA: – Kredyt można dostać na paszport. Ale na prawo jazdy już nie.

W izbie skarbowej dowiedzieliśmy się, że rozliczyć podatki też można bez dowodu, bo „skarbówkę” interesuje przede wszystkim NIP. Na poczcie spokojnie odbierzemy przesyłkę poleconą, posługując się jakimkolwiek dokumentem zfotografią iadresem. Nie dostaniemy za to ślubu. – Dowód to dowód ikoniec! – mówi Aneta Papis, kierownik USC Łódź-Centrum. – Ludzie często przynoszą książeczki wojskowe i prawo jazdy, ale przysłowiowych ślubów na kartę rowerową nie ma. Wostateczności może być paszport, bo wiele osób wyjeżdża i mieszka za granicą. Ale dowód jest najważniejszy!

Teresa Cendrowska ma jeszcze jeden argument. – Nikt nie ma obowiązku posiadania paszportu czy prawa jazdy – mówi. – Natomiast dowód to dokument obowiązkowy. Jest świadectwem naszej tożsamości. Naszej, polskiej.

MSWiA na swojej stronie internetowej przypomina, że od 1 stycznia 2008r. stare dowody nie będą uprawniały do przekraczania granic RP. To jeszcze jeden powód, żeby pofatygować się do urzędu.

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI