Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow ?ód? Biennale - reaktywacja
?ód? Biennale - reaktywacja Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Katarzyna Rakowska (GW)   
12.11.2009.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Łódzkie biennale sztuki powróci. Po czteroletniej przerwie, za to z czterokrotnie większym budżetem.

Łódź Biennale miało tylko dwie odsłony - w 2004 i 2006 roku. Ściągnęło znakomitości świata sztuki i tysiące zwiedzających. Potem zabrakło pieniędzy, by utrzymać imprezę na międzynarodowym poziomie. Łódź Art Center, które wspomagało biennale od strony producenckiej i organizacyjnej, odmówiło organizowania go za 500-600 tys. zł, bo tyle udawało się uzyskać wraz ze wsparciem sponsorów. Powoli wykruszała się ekipa najważniejszych twórców imprezy. Tyle się wysiedziałem po różnych gabinetach, przeprowadziłem setki rozmów, z których nie wynikały żadne gwarancje finansowe, że przestałem mieć na to siłę i ochotę - mówił "Gazecie" Janusz Głowacki, wówczas dyrektor artystyczny imprezy.  

O biennale przypomniał sobie na rok przed wyborami samorządowymi odpowiedzialny za kulturę wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski. Pojechał do Berlina, by spotkać się z pomieszkującym tam Ryszardem Waśką, twórcą festiwalu. Udało im się dojść do porozumienia. Władze miejskie dały biennale wieloletnią gwarancję, jaką mają Plus Camerimage i Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Zobowiązały się każdą edycję do roku 2020 dofinansowywać kwotą 2 mln zł (z tego 500 tys. w roku przygotowawczym). Dla porównania - w 2006 roku przyznały jedynie 300 tys. zł.


Impreza ma się teraz nazywać Fokus Łódź Biennale. - Zależy nam na odróżnieniu od poprzednich edycji, zaznaczeniu, że następuje nowe rozdanie. Biennale to teraz projekt miasta - tłumaczył na wczorajszej konferencji Ryszard Waśko, który objął stanowisko dyrektora artystycznego. Organizację i administrowanie finansami powierzono Muzeum Miasta Łodzi, gdzie w 1990 roku gościła duża wystawa Konstrukcji w Procesie. Zrezygnowano też z lokowania prac artystów w pofabrycznych halach Łódź Art Center przy ul. Tymienieckiego. Podczas najbliższej edycji - planowanej między 11 września a 17 października 2010 roku - zaproszeni goście będą tworzyć wzdłuż ul. Piotrkowskiej, a ich działania w sensie topograficznym i ideowym mają wyznaczać dwa place: Wolności i Niepodległości. - Chcemy działać w przestrzeni publicznej. Zajmowanie się wystawami to rola muzeów - twierdzi Waśko.


Wyboru twórców uczestniczących w Fokus Łódź Biennale dokona komitet selekcyjny, do którego zaproszono m.in. artystę Mirosława Bałkę, Gabrielę Horn, dyrektorkę Kunst-Werke w Berlinie, Hansa Ulricha Obrista, dyrektora artystycznego Serpentine Gallery w Londynie, oraz Gregorego Volka, nowojorskiego krytyka i kuratora. Artyści przyjadą do Łodzi, by tu pracować nad swoimi realizacjami. Imprezę poprzedzi przygotowywana na maj wystawa "Sztuka konceptualna. Media". Organizatorzy planują także otwarcie kawiarni przy Piotrkowskiej 118, która będzie pełniła rolę centrum informacyjnego biennale (lokal daje miasto).

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI