Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow ?ódzkie rekordy w albumie o super Polsce
?ódzkie rekordy w albumie o super Polsce Drukuj Wyślij znajomemu
26.12.2008.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Największa dziura Europy, którą widać ze stacji kosmicznej krążącej po orbicie, jest osobliwością regionu łódzkiego. Do ciekawostek Łodzi należy najbardziej okazały deptak w Polsce, gigantyczne graffiti, najdłuższa fontanna w Europie i jedyne muzeum książki artystycznej.

Właśnie ukazała się książka pt. „Super Polska - rekordy i ciekawostki”. Wyszła nakładem wydawnictwa Carta Blanca specjalizującego się w publikacjach z zakresu turystyki. Tym razem zbiera wiedzę ma temat ciekawostek i osobliwości Polski. „Zestaw polskich «naj » został ułożony całkowicie subiektywnie, historie o poszczególnych obiektach są napisane z przymrużeniem oka, prawie 300 zdjęć pozwala z bliska przyjrzeć się atrakcjom, z których istnienia na co dzień nie zdajemy sobie sprawy” - czytamy we wstępie.

Wśród ponad 250 opisanych obiektów z różnych zakątków kraju nie zabrakło miejsc z Łodzi i regionu. Zdaniem autorów książki - Anny Kobus Olej, Krzysztofa Kobusa i Marty Sapały - do atrakcji i osobliwości Łodzi należy m.in. ulica Piotrkowska, superfabryka Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego z Księżym Młynem, cmentarz żydowski, a także dętka łódzka, czyli liczący ponad 140 m kanał pod pl. Wolności. Obok innych ciekawych pomników w Polsce (m.in. toruńskiego Filusia czy srającego chłopka ze Świdnicy) wymieniany jest fortepian Artura Rubinsteina z ul. Piotrkowskiej. "Władze miasta do dziś zastanawiają się: przetopić fortepian czy zostawić? A turyści? Im się podoba. Zwłaszcza, że na fotelu koło pianisty jest tyle miejsca, iż można się do niego dosiąść i zagrać na cztery ręce" - czytamy w książce.
Z regionu łódzkiego zauważona została m.in. największa kolekcja pojazdów wiejskich w Sromowie i najstarszy spawany most na świecie, który znajduje się w Marzycach pod Łowiczem: "To był inżynieryjny hit! O nowym moście nad rzeką Słudwią pisały gazety z całego świata. Bohater zamieszania wyglądał niepozornie: niewielki, wręcz filigranowy, pomalowany na ostry turkus, kontrastujący z zielenią łowickich pól" - czytamy w albumie. Co więc stanowiło o jego unikalności? Stalowe elementy zostały zespawane, a nie - jak nakazywały dotychczasowe inżynieryjne normy - połączone nitami. Od 1968 r. jest to zabytek klasy zerowej, jeden z najcenniejszych w Polsce. Na uwagę miłośników ciekawostek zasługuje też geometryczny środek Polski w Piątku wyznaczony w latach 60. XX w. Jak? Czytamy w albumie: kontur Polski - która ma dość regularny kształt - wciśnięto w czworobok. "Powstała ciekawa figura o dwóch bokach prostych (wyznaczonych przez skrajne równoleżniki) i dwóch zakrzywionych jak łuki (poprowadzonych wzdłuż skrajnych południków)" - wyjaśniają autorzy. Punkt przecięcia przekątnych wypadł na polu buraków w Guślinie pod Piątkiem Ale to Piątek nosi ten zaszczytny tytuł. Do największych osobliwości regionu należy jednak największa dziura w Europie - widoczna z Kosmosu. Ma 8 km długości, 3 km szerokości i około 200 m głębokości. To teren kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie. Turyści, którzy zjeżdżają na dno wyrobiska, mówią ponoć z zachwytem: "Tak musiał wyglądać Mordor!".

W międzyświątecznym czasie zachęcamy do lektury książki o osobliwościach Polski, a potem do wyruszenia ich szlakiem.

Super Polska - rekordy i ciekawostki, Anna Kobus Olej, Krzysztof Kobus, Marta Sapała,
Wydawnictwo Carta Blanca, 2008

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI