Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow Plastikowy bilet
Plastikowy bilet Drukuj Wyślij znajomemu
20.12.2007.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

Urzędnicy zamierzają wprowadzić Łódzką Kartę Miejską. Będzie można płacić nią za przejazdy komunikacją miejską i za parkowanie.

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wdrożenie tego systemu. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, pierwszych 100 tys. kart powinno trafić do łodzian pod koniec przyszłego roku. Dzięki temu skończą się problemy z kupnem w nocy biletu MPK. Nie trzeba też będzie pamiętać o drobnych na opłacenie parkingu.

Łódzka Karta Miejska ma przypominać kartę bankomatową. W specjalnych punktach będzie można wpłacać na nią pieniądze. Podczas podróży tramwajem albo autobusem nie będzie potrzebny bilet. Z przyłożonej do czytnika karty zostanie pobrana odpowiednia opłata. Podczas kontroli wystarczy pokazać kartę. Na specjalnym urządzeniu kontrolerowi wyświetli się data i godzina "skasowania" wirtualnego biletu.

System będzie wprowadzany etapami. - Na początku karta będzie pełnić funkcję migawki, następnie karty parkingowej, a docelowo będzie nią można opłacić także jednorazowy przejazd autobusem - mówi Sławomir Kaźmierczak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

To już drugie podejście do tego pomysłu. Pierwsze nie powiodło się z powodu braku pieniędzy. ZDiT koszt całego systemu oszacował wstępnie na ponad 30 mln zł. - Nie mamy tyle pieniędzy. Z budżetu miasta zakupimy sprzęt i oprogramowanie, a resztę będziemy oddawać w ciągu pięciu lat jako prowizję od dochodów - mówi Kaźmierczak. - Całe serce systemu, czyli serwery, będzie należało do miasta.

Karty miejskie od kilku lat używane są już m.in. przez mieszkańców Warszawy i Poznania.
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI