Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Prasówka arrow W?ze? ?ód? z 13 estakad. Drugi najwi?kszy w kraju
W?ze? ?ód? z 13 estakad. Drugi najwi?kszy w kraju Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Gazeta Wyborcza   
09.11.2009.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

W kwietniu rozpocznie się budowa jednego z największych skrzyżowań drogowych w kraju. Trzypoziomowy węzeł dróg rozprowadzi ruch na północ, południe, wschód i zachód.

Wczoraj Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, wydała pozwolenie na jego budowę. - W każdej chwili można rozpocząć prace. Jest to w najbliższym czasie najważniejsza inwestycja dla naszego regionu. Nie mówimy już o jakiejś odległej, wirtualnej przyszłości. Wkrótce będziemy mogli śledzić postępy robót - mówiła tuż po podpisaniu dokumentów.
Zanim rozpoczną się prace, trzeba wybrać wykonawcę. Pierwszy etap przetargu już się zakończył. Wybrano kilkanaście firm, które spełniają wymogi. Teraz konsorcja przedstawią ceny, za jakie są gotowe wybudować węzeł, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybierze najkorzystniejszą ofertę. - W kwietniu powinny rozpocząć się prace - mówi Zbigniew Paliński, dyrektor GDDKiA w Łodzi. 

Łódzki węzeł będzie drugim co do wielkości węzłem w Polsce i jednym z ważniejszych w Europie. W Strykowie skrzyżują się autostrady A1 (północ - południe) i A2 (wschód - zachód). Umożliwi to przepływ aut w dowolnym kierunku.

Skrzyżowanie autostrad na razie nosi roboczą nazwę "Stryków I". Po zakończeniu prac zostanie ona zmieniona na "Łódź". Przygotowywane są już nawet tablice informacyjne z takim napisem. Ma to ułatwić podróżnym zjazd i dojazd do węzła oraz ułatwić orientację w terenie.

Węzeł początkowo miał być o wiele mniejszy. Projekty przewidywały tradycyjne połączenie dróg w kształcie tzw. koniczynki. W trakcie budowy obwodnicy Strykowa po raz kolejny zbadano przewidywany ruch. Okazało się, że od chwili, kiedy robiono pierwsze plany, znacznie wzrosła liczba samochodów i prognozy zapowiadają dużo większy ruch. GDDKiA w ostatniej chwili postanowiła więc przeprojektować węzeł.

W efekcie ma powstać o wiele bardziej skomplikowane skrzyżowanie, na które złoży się 13 estakad. Będzie niewiele mniejsze od oddanego niedawno węzła na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Sośnicy (17 mostów). - Najtrudniej będzie wykonać wiadukty. Drogi są tylko ich łącznikiem - mówi Paliński.

Węzeł ma być gotowy w grudniu 2011 roku. Stopniowo będą do niego podłączane powstające w tym samym czasie autostrady A1 i A2, których oddanie planowane jest w maju 2012 roku.

Część węzła już istnieje. W ubiegłym roku zakończono budowę by-passa Strykowa, który połączył istniejącą autostradę z drogą krajową nr 14 w kierunku Łowicza i Warszawy. Powstał na prośbę i protesty mieszkańców, którzy od czasu otwarcia A2 Stryków - Konin skarżyli się na gigantyczne korki, kłęby spalin i paraliż miasta. Obwodnica ta będzie jednym z elementów skrzyżowania.

Według prognoz w 2020 roku obydwiema autostradami w okolicach Strykowa każdego dnia będzie przejeżdżało około 140 tys. pojazdów.


piotr.wasiak@lodz.agora.pl

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

BLOGI O ?ODZI