Wczytywanie strony... Proszę czekać...
Home arrow Urbanistyka arrow Łódzki modernizm - historia Wiesława Lisowskiego
Łódzki modernizm - historia Wiesława Lisowskiego Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: mat. org.   
25.08.2011.
Digg!

Del.icio.us!

Technorati!

Wykop

Gwar

W niedzielę (28 sierpnia) przypomnimy postać znakomitego łódzkiego architekta okresu modernizmu – Wiesława Lisowskiego. Na początek obchodów 127. rocznicy urodzin wielkiego budowniczego miasta, miłośnicy modernizmu uczczą jego pamięć niecodziennym happeningiem przed gmachem YMCA. Następnie przeniosą się do pobliskiej klubokawiarni „Owoce i Warzywa” na prelekcję Justyny Brodzkiej, autorki biografii Lisowskiego.

szpital im. Barlickiego
szpital im. Barlickiego
Zaprojektował m.in. budynek Łódzkiego Domu Kultury, szpital im. Barlickiego, rektorat UŁ, gmach YMCA. Na długiej liście ponad 80 zrealizowanych w Łodzi projektów Lisowskiego znajdują się szkoły, szpitale, kościoły, mieszkania, a nawet pomniki. Sam architekt nigdy się takiego nie doczekał. Ani ulicy swojego imienia. Ani tablicy pamiątkowej. Niczego.

Dziwi, że miasto, które tak wiele zawdzięcza Lisowskiemu nie pielęgnuje pamięci o swoim wielkim budowniczym. Zmieńmy to. Razem.

gmach YMCA
gmach YMCA
W 127. rocznicę urodzin Wiesława Lisowskiego entuzjaści budownictwa międzywojennego złożą kwiaty pod jednym z najbardziej znanych, zaprojektowanych przez Lisowskiego budynków – gmachem YMCA (ul. Moniuszki 4a). Potem przeniosą się do pobliskiej klubokawiarni „Owoce i Warzywa” (ul. Traugutta 9) na prelekcję Justyny Brodzkiej, która opowie o twórczości Lisowskiego. Autorka biografii Lisowskiego omówi jego projekty, spojrzy również szerzej na historię modernizmu w Polsce: od modernizmu historyzującego po funkcjonalizm i postara się umiejscowić go w ogólnym kontekście rozwoju tego nurtu na świecie.

Wiesław Lisowski
Wiesław Lisowski
Wiesław Lisowski to twórca, któremu Łódź zawdzięcza bardzo wiele. Nadał miastu i jego okolicom, nie tylko nowoczesny kształt, ale przyczynił się również do podniesienia standardu życia aglomeracji. Projektował bardzo potrzebne obiekty użyteczności publicznej – szkoły, szpitale, kościoły, budynki mieszkalne i reprezentacyjne – które mimo upływu czasu nadal doskonale spełniają swoje funkcje. Wiele z nich do dziś służy celom, dla których zostały zbudowane (np. szpital im. Barlickiego przy ul. Kopcińskiego). Wydaje się, że Lisowskiemu udało się stworzyć taki typ architektury, który niezależnie od czasów, zmieniających się uwarunkowań, wymogów czy mody, nadal jest aktualny, użytkowy; słowem – funkcjonalny. Jego obiekty przetrwały w niezmienionej formie i od ponad osiemdziesięciu lat służą mieszkańcom miasta. Wiesław Lisowski zaprojektował dla Łodzi około stu obiektów. Tylko nielicznych nie zrealizowano. Te, które powstały, służą do dziś. Architektura Wiesława Lisowskiego nie starzeje się. Nie pozwólmy zginąć pamięci o jej wielkim twórcy.

Na koniec spotkania wspólnie poprawimy błąd w notce biograficznej Wiesława Lisowskiego w Wikipedii ;)

Niedziela, 28 sierpnia:
godz. 14.00 YMCA – złożenie kwiatów
godz. 14.30 Owoce i Warzywa – prelekcja Justyny Brodzkiej

 

Komentarze (1)Add Comment

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

busy
 

reklama google